Powstanie nowa scena Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Będzie projekt rozbudowy

2021-04-07 14:09 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Budynek Teatru Zagłębia w Sosnowcu
Autor: fb Teatr Zagłębia Budynek Teatru Zagłębia w Sosnowcu

Teatr Zagłębia podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w Katowicach na przeprowadzenie konkursu dotyczącego projektu rozbudowy. Podczas konferencji władze miasta oraz Teatru przedstawiły plan stworzenia przestrzeni artystycznej i społecznej aktywności.

Projekt obejmuje dobudowanie nowej sceny wraz z zapleczem technicznym oraz modernizację zabytkowego obiektu. Inwestycja łączy w sobie aspekt ekonomiczny, środowiskowy i społeczny.

- Nowy budynek będzie nowoczesną i otwartą przestrzenią. Obiekt zostanie dostosowany do realizacji różnorodnych działań: artystycznych, edukacyjnych, społecznych i komercyjnych - wydarzenia, które mogą współistnieć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku – mówi Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

- Projektując i realizując inwestycję wykorzystamy zasady zielonego budownictwa. Planujemy zastosowanie 20% materiałów recyklingowanych w inwestycji, wykorzystanie nowoczesnych technologii w oczyszczaniu powietrza oraz korzystanie z wyrobów budowlanych posiadających deklaracje środowiskowe. Dodatkowo, zakładamy zachowanie istniejącej zieleni i drzew oraz planujemy powstanie ogrodu letniego/zimowego. Do nawadniania wykorzystamy instalację do zbierania deszczówki – opowiada Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia.

Efektem realizacji projektu będzie rozszerzenie możliwości repertuarowych i programowych Teatru Zagłębia oraz stworzenie warunków dla nowoczesnej edukacji artystycznej. Aby walczyć z wykluczeniem społecznym budynek Teatru będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Rozstrzygnięcie konkursu pod koniec roku, a koniec inwestycji przewidziany jest na 2027 r.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"