Tężnia solankowa w Tychach

i

Autor: Piotr Podsiadły/UM Tychy

Relaks w Tychach

Powrót tyskiej tężni po zimowej przerwie. Naturalny inhalator w środku parku

Już w sobotę 1 kwietnia tyska tężnia wróci do życia. Chętni mogą bezpłatnie skorzystać z leczniczych właściwości solanek. Wystarczy udać się do Rodzinnego Parku bł. Karoliny w Tychach.

Tężnia solankowa w Tychach została otwarta wiosną 2018 roku. Od tego czasu tyszanie sezonowo mogą się cieszyć zdrowotnymi właściwościami solanek. Na sobotę 1 kwietnia zaplanowano jej uruchomienie po zimowej przerwie. W tym sezonie solanki będą pochodzić z Zabłocia.

Tężnię zlokalizowano w Rodzinnym Parku bł. Karoliny w Tychach. Jest to drewniana budowla pokryta gałązkami tarniny, a kształtem nawiązuje do budynku urzędu miasta. Jej wysokość to 6,7 metra, a długość ścian bocznych wynosi 69 metrów. Zbiornik z solanką ma pojemność 100 m3.

Tężnia solankowa: jak działa, zasady korzystania

Działanie tężni jest proste: na gałązkach tarniny rozbijają się cząsteczki solanki, co powoduje wytworzenie się specyficznego, leczniczego mikroklimatu. Działa on jak naturalny inhalator, wpływa korzystnie na układ oddechowy. Często jest wykorzystywany m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego i alergii.

Wszyscy chętni mogą skorzystać z tyskiej tężni za darmo. Należy jednak przestrzegać kilku zasad. Zapoznanie się z nimi jest możliwe na miejscu, bowiem obok obiektu stoi tabliczka informacyjna. Poniżej przytoczymy dwie najważniejsze.

Z solanek mogą korzystać wyłącznie osoby zdrowe lub osoby, których dolegliwości nie stanowią przeciwwskazań do korzystania z inhalacji. Zalecana długość seansu to 45-60 minut.