Zamek Siewierz - zwiedzanie, opinie i legenda o siedzibie dawnych książąt-biskupów

Ruiny zamku biskupów krakowskich w Siewierzu (woj. śląskie) wznoszą się w bagnistej dawnej dolinie Czarnej Przemszy. Z tym miejscem wiąże się mroczna legenda... Czy na zamku straszy? O tym, a także o pozostałych atrakcjach tego miejsca, restauracjach i noclegach w pobliżu, dowiesz się z artykułu poniżej.

Spis treści

  1. Legenda o Zamku Siewierz - historia, ciekawostki
  2. Zamek w Siewierzu - zwiedzanie, opinie i imprezy
  3. Zamek w Siewierzu - lokalizacja oraz dojazd
  4. Zamek w Siewierzu - godziny otwarcia, ceny
  5. Restauracje oraz kawiarnie w pobliżu

Legenda o Zamku Siewierz - historia, ciekawostki

O historii Zamku w Siewierzu

Pierwsze wzmianki o konstrukcji tego obiektu pojawiają się XIV wieku i mówią one o sprzedaży "castri Sevor" - Zamku Siewierz. Od czasu budowy obiekt ten przechodził z rąk do rąk, aż w końcu trafił w posiadanie Zbigniewa Oleśnickiego - biskupa krakowskiego. Sam biskup wprowadził się na zamek dopiero po dwóch latach od transakcji, gdyż Mikołaj V Przemyślida zajął go zbrojnie, broniąc się tym samym przed wojskami małopolskimi wysyłanymi przez władze kościelne. W końcu jednak, warownia stała się rezydencją biskupów krakowskich.

Zamek Siewierz zdobył szybko ponurą reputację ze względu na bardzo surowe prawo egzekwowane przez władze oraz "szczodrość" w wydawaniu wyroków śmierci przez tutejszych katów. Stąd też wzięło się powiedzenie: "Kradnij, zabijaj, ale Siewierz omijaj".

Zamek był rozbudowywany przez następne lata, aż w końcu w XVIII wieku jego znaczenie wojskowe i polityczne zaczęło maleć. Zamek ulegał coraz to większemu zaniedbaniu, aż popadł w całkowitą ruinę. Dopiero w latach 50. XX wieku zaczęto prowadzić prace konserwacyjno-remontowe i od tamtej pory pełni rolę atrakcji turystycznej.

Legenda o Zamku w Siewierzu. Czy tam straszy?

Z Zamkiem Siewierz związana jest pewna mroczna legenda o Czarnej Damie. Mówi się, że w dawnych czasach kobietom i osobom postronnym zakazane było wchodzić na zamek bez zgody księcia-biskupa. Niemniej jednak, zakochana w staroście dziewczyna łamała notorycznie to prawo, aż w końcu wieści o tym dotarły do uszu księcia-biskupa. Zakradł się on więc do komnat starosty, w których to spotkał kochanków w miłosnych objęciach. W gniewie wygnał starostę, a zakochaną kobietę rozkazał zamurować żywcem w murach budynku. Od tamtej pory mówi się, iż zrozpaczona i żądną sprawiedliwości Czarna Dama nawiedza zamek.

Rekonstrukcja Zamku w Siewierzu

Nad zamkiem ciągle trwają pracę rekonstrukcyjne i renowacyjne. Ambitne plany mówią o zbudowaniu restauracji oraz muzeum, a także odbudowie murów. Wedle dostępnych informacji przygotowane zostały kosztorysy na poszczególne inwestycje, aczkolwiek ich czas realizacji jest nieznany.

Zamek w Siewierzu - zwiedzanie, opinie i imprezy

Opinie o zamku 

Obiekt ten zebrał wiele przychylnych opinii na Google (dane z dnia 25.05.2023) - 4,4/5 gwiazdek. Wielu turystów zachwala znajdujący się w pobliżu plac zabaw, jak i udogodnienia komunikacyjne takie, jak darmowe parkingi. 

Zwiedzanie, atrakcje, imprezy

Odwiedzający mają oddany do swojej dyspozycji cały dziedziniec, jak i również wieżę widokową, lochy zamkowe, taras artyleryjski i koszokopy - okopy służące do ochrony przed ostrzałem nieprzyjaciela. Chętni mogą zakupić pamiątki w znajdującym się na terenie zamku sklepie. Poza tym atrakcjami, Zamek Siewierz jest gospodarzem wielu imprez tematycznych, takich jak Turniej Rycerski w Siewierzu, który z reguły odbywa się w ostatnie dni lipca. Pośród atrakcji na tym wydarzeniu możemy wymienić turnieje łucznictwa, tańców, biegów, rekonstrukcje historyczne i wiele innych. 

Zamek w Siewierzu - lokalizacja oraz dojazd

Obiekt mieści się przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Siewierzu. W pobliże Zamku w Siewierzu możemy dojechać drogami krajowymi 91 z Częstochowy oraz 78 z Zawiercia. Przed zamkiem jest darmowy parking samochodowy, a w okolicy znajdziemy parking rowerowy. 

Zamek w Siewierzu - godziny otwarcia, ceny

Obiekt otwarty jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00 w sezonie. W weekendy z kolei w godzinach 10:00-18:00. Wstęp na Zamek Siewierz jest bezpłatny.

Restauracje oraz kawiarnie w pobliżu

Chętni na chwilę odpoczynku przy kawie lub posiłku mogą udać się do "Jędrusiowej Izby", która serwuje dania główne oraz deserowe przy ulicy Rynek 18. "Złota Gęś" przy ulicy Bytomskiej 59 oferuje swoim klientom bogate menu w oparciu o potrawy z gęsiny, a "Profesor Burger" przy ulic Warszawskiej 6c uraczy nas klasyczną kuchnią amerykańską. 

Po więcej informacji o Zamku Siewierz, a także wiadomości o wydarzeniach zapraszamy na oficjalny fanpage na Facebook'u.