Palmiarnia Gliwice - zdjęcia, cennik, atrakcje i inne informacje w jednym miejscu

2023-05-25 10:07

Palmiarnia w Gliwicach to miejsce stworzone dla fanów florystyki i wszystkich, którzy chcą na chwilę przenieść się do dżungli i oderwać od miejskiego zgiełku. W tym artykule przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania: jak dojechać do Palmiarni? Co warto tam zobaczyć i ile kosztują bilety?

Spis treści

  1. Palmiarnia Gliwice - atrakcje i krótka historia
  2. Palmiarnia Gliwice - parking, mapa, dojazd
  3. Palmiarnia Gliwice - czas zwiedzania, godziny otwarcia i bilety
  4. Gliwice - kawiarnie i cukiernie w pobliżu

Palmiarnia Gliwice - atrakcje i krótka historia

Fani florystyki mogą nacieszyć swoje zmysły podziwiając rośliny zgromadzone w pięciu pawilonach:

  1. Pawilon roślin użytkowych, stworzony z myślą o klimacie subtropikalnym łączy dwa aspekty - użyteczność dla człowieka oraz wpływ na gospodarkę. 
  2. Pawilon tropiku, założony z zamysłem utrzymywania temperatury na poziomie 18°C. Odnajdziemy tutaj palmy, piranie, jak i również sumy afrykańskie.
  3. Pawilon historyczny, na którym znajdziemy najstarsze i najbardziej okazałe rośliny w palmiarni. Jedną z takich roślin jest feniks kanaryjski - palma mająca 120 lat. 
  4. Pawilon sukulentów, gdzie utrzymywana jest niska wilgotność powietrza specjalnie dla znajdujących się tu prawie dwóch tysięcy kaktusów i innych roślin tego klimatu. 
  5. Pawilon akwarystyczny, który jest podzielony na strefy "Azji południowo-wschodniej", "rzek polskich", "Tanganiki" i "Amazonii". Znajdziemy tutaj dziesiątki różnych ryb i innych istot morskich. 

Poza tym, możemy skorzystać ze ścieżki dydaktycznej, udać się do znajdującego się w pobliżu Parku Chopina lub zobaczyć "Kolejkowo" - wystawę miniatur.

Palmiarnia Gliwice - sklep i kawiarnia

W palmiarni znajduje się kawiarnia - Cafe Palm, a obok niej - sklep z pamiątkami. 

Historia i założenie

Pierwsze szklarnie wystawowe powstały w roku 1880. W 1924 odbyła się wystawa roślin egzotycznych, a w 1935 roku wybudowana została szklarnia, która stałą się głównym pawilonem. W 1985 r. stan palmiarni był na tyle zły, że musiała zostać ona zamknięta. Podjęto wówczas decyzję o jej całkowitej renowacji i remoncie. Dziś jest miejscem, w którym znajduje się kilka tysięcy wyjątkowych okazów roślin i dziesiątki zwierząt. 

Palmiarnia Gliwice - parking, mapa, dojazd

Palmiarnia znajduje się na ulicy Aleksandra Fredry 6 przed drogą wojewódzką 902. 

Palmiarnia Gliwice - czas zwiedzania, godziny otwarcia i bilety

Bilet normalny do palmiarni kosztuje 18 zł, a bilet ulgowy 11 zł. Jest możliwość wynajęcia przewodnika, bądź też zakupu biletów dla seniorów lub posiadaczy karty rodzina 3+. Więcej szczegółów na stronie głównej.

Palmiarnia otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach 9:00-18:00 oraz od soboty do niedzieli od 10:00 do 18:00. Obiekt jest zamknięty w poniedziałki. 

Zwiedzenie całej palmiarni trwa około 1,5 godziny. 

Gliwice - kawiarnie i cukiernie w pobliżu

Przy Parku Chopina znajduje się cukiernia "Czajniczek", gdzie wypijemy m.in. herbatę. Przy Al. Przyjaźni 11 mieści się klubokawiarnia "KLAR" (kawa, ciasta, drinki). Na terenie palmiarni znajduje się kawiarnia - Cafe Palm.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE