Pałac w Świerklańcu, czyli "Mały Wersal" w Polsce. Historia, dojazd, atrakcje

2023-05-25 9:00

Pałac w Świerklańcu istniała w latach 1876-1957 i nazywany był "Małym Wersalem". Dzisiaj, na tym terenie możemy podziwiać baseny, tarasy i fontanny, a także Pałac Kawalera oraz kościół z grobowcami rodziny.

Spis treści

  1. Pałac w Świerklańcu - historia, ciekawostki
  2. Pałac w Świerklańcu - atrakcje w okolicy
  3. Pałac w Świerklańcu - odbudowa
  4. Mały Wersal - lokalizacja, wskazówki dojazdu i mapa
  5. Noclegi i restauracje w pobliżu "Małego Wersalu"

Pałac w Świerklańcu - historia, ciekawostki

Pałac został zbudowany w 1876 na zlecenie Hrabiego Guido Henckela von Donnersmacka - majętnego i potężnego właściciela ziemskiego posiadającego udziały na całym Śląsku, w tym w Kopalni Guido w Zabrzu. Budowany był z myślą o jego pierwszej żonie - markizie Blance de Paiva. Oprócz głównej budowli, obok powstała mniejsza - Pałac Kawalera z myślą o cesarzu niemieckim, który często pojawiał się u Donnersmacków. Oba budynki były wyposażone w ogrzewanie, luksusowe łazienki i system wentylacji. 

Niestety, w roku 1945 główny pałac uległ spaleniu. Podejrzana jest o ten czyn albo Armia Czerwona, która nacierała na region, albo wycofujący się żołnierze Wehrmachtu, którzy dokonali tego aktu na polecenie Guidotto von Donersmacka. Pozostałe kamienie posłużyły do budowy Pałacu Kultury Zagłębia w latach 1951-1958. A kilka lat później na wniosek Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach, bez wiedzy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, górnicy kopalni "Andaluzja" wysadzili ruiny pobliskiego zamku piastowskiego. 

Dziś w Świerklańcu możemy podziwiać jedynie mniejszy Pałac oraz kilka pozostałości po "Małym Wersalu". Co ciekawe, ocalałe francuskie rzeźby lwów z tarasu pałacowego możemy podziwiać w Zabrzu (zdobią wejście do parku przy ulicy 3 Maja)a dawna brama pałacowa znajduje się w Parku Śląskim w Chorzowie.

Rezydencja powstawała na podmokłym terenie, dlatego w ziemię wbito ponad 2000 długich dębowych pali, na które wylano fundamenty. Nie zachowały się szkice projektów pałacu z wyjątkiem jednego rysunku, znajdującego się w Musee d’Orsay w Paryżu. Projekty nie były publikowane, gdyż pałac tworzyli francuscy artyści dla niemieckiego hrabiego, gdy stosunki oby państw były bardzo napięte. Projekt Małego Wersalu opracował Hector Lefuel, nadworny architekt francuskiego cesarza Napoleona III. Lefuel realizował m.in. wielkie zlecenie połączenia pałacu Tuileries i Luwru w Paryżu. Dla Hencklów w Świerklańcu opracowali też m.in. Emmanuel Fremiet (autor rzeźb na tarasie), firma Christofle oraz Charles Rissignneux. Ten ostatni urządzał m.in. pałac wicekróla Egiptu. W Małym Wersalu było około 100 pomieszczeń - czytamy na stronie serwisu jednostek samorządu terytorialnego.

Pałac w Świerklańcu - atrakcje w okolicy

Spalenie pałacu na szczęście nie pochłonęło wszystkich zabytków. W okolicy ostało się wiele atrakcji, spośród których wymienić możemy:

  • Park w Świerklańcu, którego to wyjątkowe ogrody, dróżki i fontanny stanowił za dodatek do luksusowego pałacu.
  • Pałac Kawalera, zbudowany z myślą o samym Cesarzu Wilhelmie II. 
  • Zabytkowy Kościół pw. Dobrego Pasterza, którego historia sięga schyłku XIX wieku. 
  • Pałac Donnersmacków w Nakle Śląskim, będący jedną z głównych kwater tego majętnego rodu. 
  • Jezioro Świerklaniec, znajdujące się na skraju parku.

Wstęp do parku jest wolny i bezpłatny. Z kolei Pałac Kawalera jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00 oraz weekendy. Trzeba umawiać się indywidualnie na zwiedzanie pałacu pod numerem telefonu 322-844-330. 

Pałac w Świerklańcu - odbudowa

Na chwilę obecną nie ma żadnych realistycznych projektów odbudowy tego pięknego pałacu, pomimo wielkiej aprobaty tego pomysłu pośród internautów. 

Mały Wersal - lokalizacja, wskazówki dojazdu i mapa

Park, w którym znajduje się pałac jest przy ulicy Parkowej oraz drodze krajowej 78. Można też dojechać tutaj siedmioma różnymi liniami autobusów m.in.: 17 i 87. W pobliżu znajdują się parkingi. 

Noclegi i restauracje w pobliżu "Małego Wersalu"

Jeśli jesteśmy zainteresowani noclegami, to w pobliskich Tąpkowicach przy ulicy Zwycięstwa 6 znajduje się "Zajazd Fakir" (128 zł/os.). Alternatywnie, w Tarnowskich Górach znajduje się szereg hoteli i noclegowni, o których piszemy w tym artykule. 

Z kolei jeśli chcielibyśmy skorzystać z usług tutejszych restauracji to "Villa Park", gdzie serwowana jest zróżnicowana oferta znajduje się bardzo blisko Małego Wersalu. Przy ulicy Głównej 95 znajduje się "Lawendowy Ogród" serwujący dania kuchni polskiej, a w samym parku mamy "Cafe Piwniczka", gdzie zjemy lody, wypijemy herbatę lub kawę. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE