Śląsk

Pałac Goldsteinów w Katowicach. Historia willi o pięknych wnętrzach

Willa Goldsteinów w Katowicach skrywa piękne, bogate wnętrze. Od ponad dekady w neorenesansowej kamienicy udziela się ślubów. Kim byli Goldsteinowie i jaka jest historia tego miejsca?

Spis treści

  1. Historia willi - bracia Goldstein i tajemnicze pożary tartaku
  2. Pałac Goldsteinów w Katowicach - przez kino i do ślubów
  3. Willa Goldsteinów - wygląd
  4. Dojazd do Willi Goldsteinów i zwiedzanie

Willa Goldsteinów w Katowicach (zwana też Pałacem Goldsteinów lub Pałacem Przemysłowców) budowana w latach 1872-1875 miała już wiele funkcji, ale od 2010 roku służy jako Urząd stanu cywilnego - to tutaj udziela się ślubów. Wnętrza kamienicy są ozdobą każdej sesji zdjęciowej. Jakie były początki willi? Co działo się w niej, nim przejęła schedę po wyburzonym katowickim Pałacu Ślubów?

Historia willi - bracia Goldstein i tajemnicze pożary tartaku

Bracia Abraham i Josef Goldsteinowie przyjechali do Katowic ok. 1866 roku. Planowali tu wybudować kolejny tartak, by powiększyć swoje przedsiębiorstwo działające już w miastach takich jak Częstochowa, Skierniewice, Warszawa czy Łódź. Oprócz handlu drewnem zajmowali się również profesją, którą dziś nazwalibyśmy deweloperką. Abraham nabywał grunty i budował na nich kamienice, by następnie je sprzedawać.

Gdy wybudowali tartak, obok niego wznieśli swój neorenesansowy pałacyk. Do dziś nie wiadomo, kto stoi za jego projektem - historycy podejrzewają jedynie, że był to architekt z Berlina. Reprezentacyjna willa fabrykancka robiła wrażenie. Niestety, bogate zdobienia fasady i wnętrz nie zachowały się w całości do dziś. Podczas wizyty warto odszukać detale zdobiące klatkę schodową - inicjały braci AJG na tle herbu.

Czytaj też: Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie - zdjęcia, historia i ciekawostki

W 1886 roku rozpoczęła się seria pechowych pożarów tartaku. Kolejny miał miejsce w 1890 roku, a następny ledwie dwa lata później. Rok po ostatnim pożarze bracia Goldstein przenieśli się z działalnością do Wrocławia, a w 1900 roku sprzedali całą działkę wraz z budynkami. W 1904 roku rozebrano tartak.

O ile faktyczne przyczyny pożarów nie są znane, bardziej podejrzliwi sugerują, że stoją za nimi sami bracia. Co mieliby na nich zyskać? Prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.

Pałac Goldsteinów w Katowicach - przez kino i do ślubów

Po wyprowadzce braci, kamienica przechodziła z rąk do rąk. Pomieszczenia zajmował Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych, następnie Izba Przemysłowo-Handlowa, a w czasie okupacji Industrie Und Handels Kammer Kattowitz. Po wojnie mieściła się tu Centrala Obrotu Księgarskiego Dom Książki, później Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, które w sali obrad otworzyło Kino "Przyjaźń". Po nim - Wojewódzki Ośrodek Kulturalno-Oświatowy.

Po 1989 roku willa jeszcze nie raz zmieniła najemcę, by w 2010 roku wreszcie, po rocznych pracach remontowych i konserwatorskich, zostać siedzibą dla Urzędu stanu cywilnego i przejąć funkcje po wyburzonym Pałacu Ślubów. 

Willa Goldsteinów - wygląd

Dwukondygnacyjna, neorenesansowa kamienica zdobiona jest na zewnątrz motywami roślinnymi i płaskorzeźbami, m.in. alegoriami nauki, przemysłu i sztuk pięknych.

Czytaj też: Katowice Giszowiec – zwiedzanie, historia nazwy, zdjęcia śląskiego miasta-ogrodu

Wnętrza nie zostały w pełni zachowane - część znajdująca się na klatce schodowej została odtworzona, wraz ze wspomnianymi wyżej inicjałami braci Goldsteinów. W bogato zdobionych wnętrzach budynku znajdziemy polichromie, złote detale, sztukaterie, drewniane stropy i marmury.

Dojazd do Willi Goldsteinów i zwiedzanie

Budynek znajduje się w samym centrum Katowic, przy placu Wolności 12A. Z dworca PKP spacer zajmie dosłownie parę minut. Sąsiedztwo Galerii Katowickiej rozwiąże problem z parkowaniem. W pobliżu znajduje się szeroki wybór hoteli i restauracji oraz kawiarni.

Willę można podziwiać jedynie z zewnątrz. Wnętrza dostępne są tylko dla par młodych i ich gości podczas trwania ślubów cywilnych.