Atrakcje okolic Katowic

Nikiszowiec. Atrakcje, zwiedzanie i historia niezwykłego osiedla w Katowicach

Założone na początku XX wieku osiedle Nikiszowiec w Katowicach jest miejsce pełnym kultury i tradycji. Jak tam dojechać, jakie są atrakcje i jak wyglądała historia osiedla, a także co to są familoki? Tego dowiecie się z artykułu poniżej. Zobaczcie piękne ceglane osiedle robotnicze z charakterystycznymi różyczkami na jednej z fasad!

Spis treści

  1. Nikiszowiec - zwiedzanie, atrakcje
  2. Osiedle Nikiszowiec - historia, ciekawostki i UNESCO
  3. Lokalizacja Osiedla Nikiszowiec, dojazd i mapa
  4. Restauracje i noclegi w pobliżu Osiedla Nikiszowiec

Nikiszowiec - zwiedzanie, atrakcje

Chcąc zwiedzić Nikiszowiec powinniśmy zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin czasu. Poniżej lista atrakcji, które warto zobaczyć!

  • Kościół pw. św. Anny - wewnątrz murów tego budynku skrywa się prawie 100 lat historii. Budowa świątyni zakończyła się w roku 1927 wedle projektu Emila i Georga Zillmannów. Jedną z największych atrakcji w kościele jest barokowy żyrandol, a także wyjątkowe organy, na których grali Joachim Grubich, Julian Gembalski czy Jerzy Erdmann.
  • Oddział Muzeum Historii Katowic -Dział Etnologii Miasta - jeśli chcemy poznać bliżej historię Nikiszowca, a także życie rodzinne lub religijne środowisk pracowniczych na osiedlu, to muzeum jest idealnym punktem naszej wycieczki. Od roku 2011 prezentowane są trzy wystawy - "U nos w doma na Nikiszu", która prezentuje wnętrze mieszkania robotniczego, "Woda i mydło najlepsze bielidło" opowiadająca o cyklu pracy kobiety, a także "Wokół mistrzów Grupy Janowskiej", gdzie prezentowane są malunki i obrazy Grupy Janowskiej. 
  • Plac Wyzwolenia - przejdźmy się na spacer po bijącym sercu Nikiszowca. Doświadczmy życia codziennych mieszkańców osiedla i odpocznijmy w tym zabytkowym miejscu. 
  • Zabytkowa Kolejka Balkan - fani kolei powinni zawitać na stację kolejki Balkan. Znajdują się tutaj dwa wagony opowiadające o historii kolejki, a także o środkach transportu z jakich korzystali mieszkańcy osiedla. 
  • Galeria Sztuki Współczesnej - znajdująca się w Szybie Wilson, a jej głównym celem jest przedstawianie dzieł grafików, malarzy i artystów, których prace cechują się odwagą w dzisiejszym świecie. Chcąc poznać ambitne dzieła sztuki, nie możemy jej ominąć.

Poza tymi miejscami, warto też mieć na uwadze wyjątkowe wydarzenia:

  • Jednym z nich jest "Jarmark na Nikiszu", który odbywa się w okresie bożonarodzeniowym i należy do zaszczytnego grona najlepiej ocenianych jarmarków w całej Polsce.
  • Z kolei "Odpust u Babci Anny" obchodzony w dzień patronki kościoła pw. św. Anny jest wbrew pozorom świętem dzielnicy, które jest letnią edycją bożonarodzeniowego jarmarku. 

Osiedle Nikiszowiec - historia, ciekawostki i UNESCO

Osiedle górnicze Nikiszowiec powstawało w latach 1908-1919 z projektu Emila i Georga Zillmannów z Charlottenburga. Ze względu na intensywny rozwój przemysłu, zaczynało brakować familoków - bloków rodzinnych - dla robotników w Giszowcu - przyszłym, sąsiednim osiedlu. 

Nikiszowiec został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie potrzeby mieszkańców - zbudowany został szpital, kościół, szkoła, gospoda i inne obiekty użytku publicznego.

Głównym budulcem była czerwona cegła, a styl budownictwa opierał się na tworzeniu czworoboków z dziedzińcami. Sercem tego osiedla miał być rynek, przed którym miał być kościół pw. św. Anny

Pomimo wojen, osiedle ocalało w bardzo dobrym stanie. Jego mieszkańcy to potomkowie rodzin, które mieszkają tutaj od momentu jego stworzenia. Bogata tradycja oraz historia tego miejsca jest widoczna w trakcie świąt dzielnicy, w tym w jednym z największych - Barbórce

Od roku 2008 na osiedlu prowadzone są aktywności społeczne i działania mające na celu zwiększenie zainteresowania medialnego. Przestrzeń w wielu miejscach dzielnicy została przerobiona tak, aby sprzyjała wydarzeniom kulturowym, czego efektem było uzyskanie statusu Pomnika Historii

Wiele osób jest zdania, iż Nikiszowiec powinien być wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a starania ku temu są prowadzone od roku 2011. 

Lokalizacja Osiedla Nikiszowiec, dojazd i mapa

Nikiszowiec znajduje się w Katowicach. Dojazd do niego jest możliwy różnorodnymi środkami komunikacji, w tym m.in.: autobusami linii 930 lub 900. 

Restauracje i noclegi w pobliżu Osiedla Nikiszowiec

W poszukiwaniu noclegu możemy udać się do hotelu "Stary Nikiszowiec" (179 zł/os.) przy ulicy Nałkowskiej 10. W samych Katowicach mamy do dyspozycji dziesiątki różnych miejsc noclegowych, spośród których możemy wymienić czterogwiazdkowe hotele "Diament Plaza" (328 zł/os.) lub "Courtyard by Mariott" (459 zł/os.). 

Z kolei restauratorstwo w Katowicach kwitnie. W zabytkowym budynku na Nikiszowcu przy Krawczyka 1 znajduje się "Śląska Prohibicja". Serwowane tam są dania kuchni śląskiej, zupy i alkohole. Pełne menu można zobaczyć pod tym adresem. W pobliżu jest też "La Cantina" przy ulicy Trzech Stawów 22, która oferuje kuchnię śródziemnomorską w bardzo klimatycznym lokalu. Na osiedlu znajduje się też cukiernia, w której zjemy śląskie przysmaki i wypijemy kawę, herbatę oraz mocniejsze napoje.