Atrakcje Śląska

Kopalnia Guido - zwiedzanie 2023, cennik, opinie, atrakcje, dojazd i restauracje w pobliżu

Chcecie poznać klimat pracy górnika? Znajdująca się w Zabrzu na Górnym Śląsku Kopalnia Guido, oferuje szereg atrakcji dla spragnionych wrażeń. Zebraliśmy dla was w jednym miejscu niezbędne informacje o zwiedzaniu w 2023 roku - aktualnych cenach biletów, historii kopalni, a także noclegach i restauracjach w pobliżu.

Spis treści

  1. Mapa, lokalizacja i dojazd do Kopalni Guido
  2. Historia Kopalni Guido - ciekawostki
  3. Kopalnia Guido - atrakcje 
  4. Godziny otwarcia Kopalni Guido - cennik i bilety
  5. Kopalnia Guido - noclegi i restauracje w pobliżu

Mapa, lokalizacja i dojazd do Kopalni Guido

Chętni do zwiedzania Kopalni Guido powinni kierować się na ulicę 3 Maja 93 w Zabrzu, która znajduje się w pobliżu Alei Jana Pawła II. Przy kopalni jest parking samochodowy, a dwie linie tramwajowe (3 i 5) zatrzymują się tuż przed budynkiem. 

Historia Kopalni Guido - ciekawostki

Kopalnia Guido zawdzięcza swą nazwę hrabiemu Guido Henckelowi von Donnersmarckowi, który założył ją w 1855 r. W 1982 r. stała się skansenem turystycznym, a ostatecznie w 2007 r. został nadany jej tytuł samodzielnej instytucji kultury. W kopalni jest kilka poziomów, na których są między innymi: kaplica poświęcona patronce górników, jak i również najgłębiej położony pub w Europie, znajdujący się 320 m pod ziemią. 

Kopalnia Guido - atrakcje 

Wedle ocen z Google (dane z dnia 23.05.2023) Kopalnia Guido posiada - 4,8 na 5 gwiazdek dzięki 10200 opinii. Można poczuć tu wyjątkowy klimat, a przyczyniają się do tego poniższe atrakcje:

Podziemny spacer górniczy

Trasa kopalni ma 3 km długości, a zwiedzenie jej całej zajmuje około 2,5 godziny. W trakcie zwiedzania możemy poznać autentyczne techniki górnicze, prawdziwe tunele wydobywcze, a także zobaczyć pokłady węgla o wielkości dwóch metrów w naturalnej formie. 

Kopalnia Guido może być zwiedzania przez dzieci od 6 roku życia. Kobiety w ciąży i osoby z problemami zdrowotnymi powinny skonsultować się z lekarzem przed wizytą w tym miejscu. Warto też pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego ubioru - temperatura w kopalni wynosi od 13 do 16 stopni Celsjusza, niezależnie od pory roku. 

Mroki kopalni

Spragnieni prawdziwych wrażeń mogą udać się na 355 metrów pod ziemią, aby zwiedzać tunele górnicze w takiej formie, w jakiej zostały porzucone kilkadziesiąt lat temu. Temperatura wynosi tam około 20 stopni Celsjusza, a sama trasa jest wymagająca - odpowiada trudnością szlakom górskim. Zwiedzający mijają rury i sprzęt górniczy. Najciekawszym elementem programu jest cisza, która pozwala usłyszeć bicie własnego serca i nieprzenikniona ciemność, rozpraszana przez światło lamp górniczych. Dzieci dopuszczane są do zwiedzania tej trasy od dziesiątego roku życia. 

Podziemna szychta

Zainteresowani dużym wysiłkiem i sporą dawką wrażeń mogą otrzymać własny ubiór ochronny: sztygarski strój, flanelową koszulę, gumiaki, hełm oraz lampę z pokrowcem. Następnie zjeżdżają na głębokość 320 metrów. Stamtąd pieszo udają się na głębokość 355 metrów przeciskając się przez tunele górnicze, aż w końcu sztygar zleca przeniesienie rurociągu o wadze kilkudziesięciu kilogramów, montaż przenośnika taśmowego, przycięcie drewnianego stempla lub zabudowę lutni wentylacyjnej - obiektu służącego do wtłaczania świeżego powietrza. Jest to atrakcja dla najbardziej wytrwałych! 

Najgłębiej położony pub w Europie

Dla tych, co chcą odpocząć, coś zjeść i napić się unikalnego piwa Guido, drzwi do pubu pod ziemią stoją otworem. W ofercie lokalu znajdują się nie tylko alkoholowe trunki, ale i dania z kuchni śląskiej. 

Sztolnia Królowa Luiza

Podziemny spływ oraz poznawanie budowy maszyn górniczych - to atrakcje podczas zwiedzania sztolni. Jeśli szczęście nam sprzyja to na swojej drodze spotkamy legendarnego Skarbnika albo Utopka. Z kolei po wyjściu na powierzchnię dzieci będą mogą udać się do Parku 12 C, w którym znajdą place zabaw i labirynty. 

Misja ratownicza dla najmłodszych

Idealna rozrywka dla dzieci, w której to wcielą się w rolę superbohaterów. Szereg zadań rozwijających umiejętności najmłodszych, ogromna maszyna parowa i wędrówka na szczyt wieży szybowej to świetny przepis na popołudnie!

Czytaj też: Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach - zdjęcia, informacje i atrakcje

Godziny otwarcia Kopalni Guido - cennik i bilety

Kopalnia Guido jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00, ale poszczególne trasy zwiedzania mogą odbywać się w różnych godzinach. Po więcej szczegółów zachęcamy do wizyty na oficjalnej stronie internetowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Ceny biletów 2023 r.: 

Bilet normalny Bilet ulgowy Bilet rodzinny
Podziemny spacer górniczy 60zł 47zł 47zł
Mroki kopalni 65zł - -
Podziemna szychta 120zł - -
Rodzinna szychta  45zł - -

Podziemny spływ sztolnią

60zl 47zł 47zł

Misja ratownicza

10zł - -

Podziemne królestwo maszyn

35zł 30zł 30zł

Zjazd do pubu

10zł - -

Bilet łączony - podziemny spacer górniczy i spływ sztolnią

100zł 80zł

Przewodnik w języku angielskim zwiększa koszt biletu do 90zł.

Kopalnia Guido - noclegi i restauracje w pobliżu

Najbliżej położonym miejscem noclegowym jest Hostel Guido (od 90 zł/os.) pod tym samym adresem co Kopalnia Guido. Alternatywnie możemy skorzystać z trójgwiazdkowego Hotelu Diament (od 214 zł/os.). 

Jeśli mamy ochotę na bardziej treściwy posiłek to powinniśmy się udać do centrum, gdzie znajdziemy m.in. restauracje: "U Kelnerów" przy placu Warszawskim 5, "Zabrzański Gościniec" na alei Bohaterów Monte Cassino 9 lub "Kamienica" na ul. Wolności 360. 

Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzin oficjalnej strony internetowej, fanpage'a na Instagramie albo fanpage'a na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki