Nowa siedziba MDK w Rybniku

i

Autor: M. Koczy/UM Rybnik

Rybnik

Po 38 latach rybnicki MDK doczekał się przeprowadzki. Nowa siedziba zachwyca rozmachem

Dotychczas rybnicki Młodzieżowy Dom Kultury mieścił się przy ul. Władysława Broniewskiego. Jednak od wtorku 30 maja instytucja przeniosła się pod całkiem nowy adres, na ulicę ks. Jośki.

Nowa siedziba powstała na gruzach Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, znanego rybniczanom jako "Szkoła Życia". Budynek został poddany gruntowej modernizacji i przebudowie. W środku znalazła się m.in. wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią na ok. 80 osób, warsztat konserwatora, magazyn rekwizytów i szatnie. Drugie skrzydło budynku pełni zaś funkcję administracyjną.

W holu wydzielono miejsce dla oczekujących rodziców, a na końcu korytarza zlokalizowano pracownie muzyczne. Na pierwszym piętrze znajdują się pracownie plastyczne i pracownia filmowa, są też sale taneczne, a nawet ciemnia fotograficzna. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zadbano również od teren wokół budynku.

- Nowa siedziba oferuje nam nie tylko większą przestrzeń, ale także nowe możliwości organizacji różnorodnych zajęć i wydarzeń. Jesteśmy przekonani, że nowe miejsce pobudzi naszą twórczość, umożliwi rozwinięcie naszych inicjatyw oraz przyciągnie jeszcze większą liczbę młodych talentów. Będziemy kontynuować naszą misję dostarczania wysokiej jakości zajęć artystycznych, edukacyjnych i kulturalnych, inspirować i wpływać na życie młodzieży w mieście – zaznaczyła podczas otwarcia Barbara Zielińska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.

MDK w Rybniku cieszy się ogromną popularnością

Pomysł budowy nowej siedziby MDK przewijał się w rybnickim magistracie już od kilkunastu lat. Placówka od 1995 roku funkcjonowała na osiedlu Nowiny i cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że wkrótce zaczęło tam brakować miejsca na prowadzenie wszystkich zajęć.

W 2019 roku sprawa nabrała rozpędu. Zorganizowano przetarg, który wyłonił wykonawcę prac - konsorcjum trzech firm. Liderem był Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman, a partnerami dwie spółki: DGW i BUDINŻ PB. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku. Teraz, po prawie dwóch latach, obiekt został oddany do użytku.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 9,5 mln zł, z czego nieco ponad 9 mln zł pokryło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Resztę środków wyłożyło miasto.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/