PKP wybrały firmę, która przebuduje budynek dworca w centrum Dąbrowy Górniczej. Spółka Berger Bau Polska ma 455 dni na realizację inwestycji

2021-10-27 12:40
Tak będzie wyglądał budynek dworca PKP w Dąbrowie Górniczej (wizualizacja)
Autor: UM Dąbrowa Górnicza Tak będzie wyglądał budynek dworca PKP w Dąbrowie Górniczej (wizualizacja)

15 milionów złotych kosztować będzie remont dworca PKP w centrum Dąbrowy Górniczej. Zabytkowy budynek dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, znajdzie się tam poczekalnia i kasy. Na dworcu zamontowane zostaną nowoczesne systemy bezpieczeństwa oraz dynamiczna informacja podróżnych.

W parterowej części, obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych planowane są także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Funkcjonować tam będzie Inkubator Przedsiębiorczości. Wcześniej w planach było tam biuro paszportowe.

- Zwracaliśmy się w tej sprawie do wojewody, który wyraził wątpliwość czy to jest dobre miejsce. Ja osobiście uważam, że to jest bardzo dobre miejsce, ale jednak też tak w rozmowach ze współpracownikami i z osobami z zewnątrz doszliśmy do wniosku, że urząd byłby otwarty w pewnych godzinach. Jakby był większy dworzec to by zmieścił się i Inkubator Przedsiębiorczości i dworzec - powiedział nam prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Znajdujące się na elewacji dworca cegły zostaną wyczyszczone i uzupełnione, podobnie jak fryzy oraz inne detale architektoniczne. Zabytkowy charakter dworca podkreślą odtworzone na wzór historycznych stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Uzyskany efekt podkreśli nowa iluminacja budynku.

Jak informowały PKP przy okazji ogłoszenia przetargu na przebudowę, w sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin, takich jak: kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

Dąbrowski samorząd od wielu lat zabiegał o przebudowę zabytkowego dworca. Miastu zależało, aby inwestycja towarzyszyła zaplanowanej przez miasto i PKP PLK budowie centrum przesiadkowego oraz przebudowie układów komunikacyjnego i torowego.

Udało się i inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego na terenie całego kraju zostanie wybudowanych lub przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE