Aleppo w Syrii

i

Autor: Wikimedia

Ostrzeżenie

Pilny komunikat MSZ do polskich turystów. Chodzi o wyjazdy na Bliski Wschód

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało pilny komunikat do turystów planujących wyjazd do państw Bliskiego Wschodu. Ostrzeżenie związane jest z uderzeniem sił amerykańskich w proirańskie cele w Syrii i Iraku.

Ostrzeżenie dla turystów

MSZ wydało pilny komunikat do turystów udających się na Bliski Wschód. Sprawa jest niezwykle poważna, bo dotyczy bezpieczeństwa rodaków za granicą. Związana jest bezpośrednio z uderzeniem sił zbrojnych USA przeciw obiektom Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i eskalującym konfliktem zbrojnym, w czasie którego niszczone są cele takie, jak ośrodki dowodzenia, centra wywiadowcze oraz składy rakiet i dronów używanych do ataków na siły Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

Absolutnie odradzam podróże na Bliski Wschód pod jakimkolwiek pozorem; szczególnie w regiony, w których mamy do czynienia z nasileniem się operacji wojskowych czy konfliktów - powiedział wiceszef MSZ Andrzej Szejna. - Przypominam jak dramatyczna była ewakuacja naszych obywateli ze Strefy Gazy. Odradzam absolutnie podróże, szczególnie na terenach, gdzie doszło do uderzenia zwrotnego USA, czyli strike back. To absolutnie nie mieści się chyba nawet w zasadach jakiejkolwiek logiki, żeby ktoś chciał się tam wybierać.

Co zagraża turystom w Polski?

Jednocześnie wiceszef MSZ uspokaja, by mogło dojść do "jakichś działań odwetowych ze strony Iranu". "Przypominam, że te uderzenia były operacją militarną przy użyciu bombowców dalekiego zasięgu, które precyzyjnie uderzyły w cele, nazwijmy je militarne. Obawy, że dojdzie do jakiegoś odwetu ze strony Iranu nie są uzasadnione, bo nie doszło do uderzenia na terytorium tego kraju, tylko w organ terrorystyczny" - powiedział.

Szejna podkreślił, że działania USA to odpowiedź na wcześniejszy atak terrorystyczny na bazę wojskową w Jordanii, gdzie zginęło trzech amerykańskich żołnierzy. "Odpowiedź USA mieści się w ramach zapewnienia bezpieczeństwa i przeciwdziałania przyszłym tego typu uderzeniom ze strony organizacji terrorystycznych" - zaznaczył.

Wiceszef MZ dodał, że niepokoi go sytuacja, w której nasilają się działania terrorystyczne na Bliskim Wschodzie, co może odwracać uwagę od wojny na Ukrainie. Podkreślił, że to "na pewno leży w interesie Rosji", a nie naszego kraju, któremu zależy na skupieniu jak największej uwagi świata demokratycznego na wsparciu militarnym, gospodarczym i politycznym dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Najniebezpieczniejsze kraje na świecie dla turystów z Polski

Zobacz listę z galerią zdjęciową