PILNE! Rząd ogłosił etapy luzowania obostrzeń. Szkoły zamknięte do świąt, ferie zimowe skumulowane w jednym terminie!

2020-11-21 10:36 Arkadiusz Nauka
Konferencja premiera 20.11.2020 - o której i gdzie oglądać transmisję na żywo?
Autor: Krystyna Maj / KPRM Konferencja premiera 20.11.2020 - o której i gdzie oglądać transmisję na żywo?

100 dni solidarności w walce z COVID-19 - pod takim hasłem premier Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję prasową. Szef rządu zapowiedział, że placówki handlowe w galeriach od najbliższej soboty będą już otwarte w najwyższym reżimie sanitarnym. Co z basenami i siłowniami?

Tak wygląda tradycyjna Barbórka. Orkiestra górnicza obudziła mieszkańców Katowic

Rząd przedstawił plan łagodzenia obostrzeń

Wiele naszych analiz było błędnych, nasze prognozy się nie sprawdziły - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, na której przedstawił plan walki z pandemią.

Premier ogłosił, że sklepy w galeriach handlowych i sklepy meblowe będą mogły zostać otwarte, ale w najwyższym reżimie sanitarnym. Wciąż zamknięte będą jednak siłownie, baseny, sale fitness i branża gastronomiczna. Te obostrzenia mają potrwać do 27 grudnia.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Lekcje zdalne będą odbywały się co najmniej do 24 grudnia, czyli do przerwy świątecznej. Nie będzie też ferii zimowych rozłożonych w czasie w różnych województwach. Ferie zimowe w 2021 roku w całej Polsce będą się odbywały w okresie od 4 do 17 stycznia.

Wiemy też, że Święta Bożego Narodzenia w tym roku nie będą takie jak zawsze.

- Proszę, aby świąteczny czas spędzić w jak najmniejszym gronie - zaapelował premier.

Plan luzowania obostrzeń

Rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.