PILNE! Polski lek na koronawirusa jest już gotowy. Powstał z osocza górników ozdrowieńców

2020-09-23 13:14 Arkadiusz Nauka
PILNE! Polski lek na koronawirusa jest już gotowy. Powstał z osocza górników ozdrowieńców
Autor: Twitter/Grzegorz Celej Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie stworzyli skuteczny lek na koronawirusa

Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19. Lek, który działa. To wydarzenie przełomowe w skali świata - przekazał w środę 23 września dziennikarzom senator Grzegorz Czelej. Skuteczny lek na koronawirusa stworzyła firma Biomed Lublin. Powstał on głównie z osocza górników, którzy mieli koronawirusa, ale wyzdrowieli. Szczegóły na slask.eska.pl.

ESKA XD #002

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polski lek na koronawirusa jest już gotowy! Powstał z osocza górników ozdrowieńców

Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie stworzyli skuteczny lek na koronawirusa. Tę radosną nowinę przekazał dzisiaj, 23 września senator Grzegorz Celej, który nadzorował prace nad preparatem.

- Mamy lek, zawierający przeciwciała neutralizujące koronawirusa. Czyli te, które zabijają wirusa Sars-CoV-2 - powiedział senator Czelej.

ZOBACZ TAKŻE: Druga fala koronawirusa. W Czechach wracają restrykcje. W Polsce to tylko kwestia czasu

Polski lek na koronawirusa. Czy jest skuteczny?

Lek został stworzony dzięki osoczu ozdrowieńców, głównie górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Właśnie zakończyła się produkcja pierwszej partii preparatu. Skąd wiadomo, że polski lek na koronawirusa jest skuteczny? Udowodnił to w swoich badaniach Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sprawdziliśmy, na ile przeciwciała wyizolowane z krwi ozdrowieńców faktycznie hamują zakażenie wirusem Sars-CoV-2, a na ile jest to tylko i wyłącznie preparat dezaktywności - mówił Pyrć na konferencji prasowej. Dodawał, że otrzymane wyniki są zadowalające i "powinny spełniać wymagania nas wszystkich".

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Druga fala koronawirusa. Wesela tylko do 15 osób. Wielka Brytania zaostrza restrykcje. Nas też to czeka?

Lek na koronawirusa gotowy. Czas na badania kliniczne

Kiedy polski lek na koronawirusa trafi do obiegu? Tego jeszcze nie wiadomo. Preparat opracowany przez firmę Biomed Lublin ma już znany profil bezpieczeństwa. Badania kliniczne nad lekiem odbędą się w:

  • Warszawie,
  • Białymstoku,
  • Lublinie,
  • Bytomiu.
Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami