Pierwsze wodorowe autobusy Polsatu dotarły do Rybnika. Zaczną one kursować w październiku

i

Autor: UM Rybnik/M. Koczy

Transport

Pierwsze Polsatobusy dotarły do Rybnika. Zaczną one kursować w październiku

Pierwsze autobusy wodorowe dotarły już do Rybnika. Przypomnijmy, że miasto podpisało w marcu 2023 umowę na dostawę 20 sztuk takich pojazdów. Wiadomo także, że zaczną one kursować w październiku.

Pierwsze wodorowe autobusy dotarły do Rybnika

Do Rybnika dotarły pierwsze autobusy wodorowe spośród 20, które zostały zakupione. Według zapowiedzi miasta, zaczną one kursować w październiku tego roku. 

Przypomnijmy, że Tego typu pojazd ma swoją własną "minielektrownię". Autobus wytwarza prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Wodór ze zbiornika łączy się z tlenem z powietrza. W ten sposób wytwarzana jest energia, która następnie zasila silnik elektryczny. Z rury wydechowej wydostaje się natomiast para wodna.

Autobusy wodorowe są klimatyzowane. Każdy z nich pomieści minimum 86 osób. Dla zwiększenia bezpieczeństwa na wyposażeniu pojazdów znajduje się defibrylator AED. Ponadto posiadają one porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

- Pojazdy wyposażone są w system informacji pasażerskiej według stosowanego w Rybniku standardu, tj. jaskrawe duże tablice oraz wydzielenie części opisującej kierunek i numer linii, tak aby informacja była pełna. W środku tradycyjnie już znajdziemy informację o trasie - informuje Łukasz Kosobucki, prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik. 

Dodajmy, że są to pierwsze seryjne autobusy - marki Nesobus - wyprodukowane przez spółkę z grupy Polsat. Zasięg na jednym tankowaniu wodorem określono na ok. 300 km.

- Pojazdy oczywiście są w pełni niskopodłogowe, a podłoga pokryta jest wykładziną o fakturze paneli, dzięki czemu pasażerowie będą mogli poczuć się jak w domu. Te autobusy to również wygoda kierowców, którzy mają do dyspozycji pełną kabinę, w której znajdą udogodnienia poprawiające bezpieczeństwo prowadzenia, takie jak lusterka w formie kamer, z których obraz przekazywany jest do ekranów w kabinie. Komfort pracy poprawia również kamera 360 stopni, dzięki czemu kierowca widzi obrys pojazdu - opowiada prezes Kosobucki.

Dodajmy, że w Rybniku - przy ul. Budowlanych - powstaje ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów. Zostanie ona otwarta jesienią 2023 roku.

Będą kolejne autobusy wodorowe?

Na ulice Rybnika prawdopodobnie w przyszłości wyjadą kolejne autobusy zasilane paliwem wodorowym. W kwietniu tego roku miasto złożyło wniosek o dofinansowanie do ich zakupu. Złożony wniosek obejmuje zakup 14 pojazdów. - Jeśli uda się uzyskać wnioskowane dofinansowanie, dostawy autobusów planowane są na koniec 2024 roku i początek 2025 roku - informuje rybnicki magistrat. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE