Piekary Śląskie: będą rekompensaty dla mieszkańców za problemy z ogrzewaniem

2023-03-04 12:24
Piekary Śląskie zimą
Autor: UM Piekary Śląskie zdjęcie ilustracyjne

Pod koniec zeszłego roku mieszkańcy Brzezin Śląskich uskarżali się na zimne kaloryfery. Po prawie trzech miesiącach prezes Calora - spółki odpowiadającej za dostarczanie ciepła - zawitał do Piekar Śląskich. Bił się w pierś przed radnymi i obiecał, że mieszkańcy otrzymają rekompensaty.

O problemach mieszkańców Brzezin Śląskich z ogrzewaniem pisaliśmy pod koniec grudnia. W środku zimy temperatura w mieszkaniach w rejonie ulic Kotuchy i Harcerskiej osiągała zaledwie 12-13 stopni Celsjusza.

Budynkami zarządza miejska spółka Nieruchomości-Brzeziny, ale za dostarczanie ciepła odpowiada zewnętrzny podmiot - Calor. Władze miasta stwierdziły, że firma nie zapewnia odpowiednich parametrów ciepła i właściwego przepływu wody. Prezes spółki został zaproszony na sesję Rady Miasta, jednak się nie zjawił. To wszystko razem wzięte piekarski magistrat potraktował jako "działanie z premedytacją" i złożył zawiadomienie do prokuratury.

Prezes Calora wyjaśnił sytuację. Po trzech miesiącach

Dopiero po trzech zaproszeniach i prawie trzech miesiącach problemów przedstawiciel Calora zjawił się w Piekarach Śląskich. O wizycie prezesa Bogusława Ulanowskiego napisał na swoim blogu Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta Piekar Śląskich.

"To jest nasza wina i dlatego będą rekompensaty dla mieszkańców. Nie będziemy tego nawet specjalnie negocjować, bo zdajemy sobie sprawę z problemów jakie spowodowaliśmy" – stwierdził otwarcie Bogusław Ulanowski, cytowany przez Turzańskiego.

Prezes Calora wyjaśnił radnych, dlaczego pod koniec ubiegłego roku w Brzezinach Śląskich wystąpiły awarie ogrzewania. Przedstawił również zakres zmian, które mają zagwarantować, że w przyszłości nie dojdzie do podobnych sytuacji.

Calor zapewnia, że podwyżek cen ciepła nie będzie

Radni wytknęli Ulanowskiemu, że problemy z dostarczaniem ciepła przez Calora występują od lat i do tej pory nie zostały rozwiązane. Równocześnie zauważono, że żadnych, większych awarii od stycznia nie było.

"W tej chwili Calor uzyskał podłączenie do sieci gazowej i może uruchomić kolejne źródło ogrzewania. Przed nami końcówka sezonu będziemy się przyglądać rozwojowi sytuacji, zwłaszcza, że w planie na przyszły rok było podłączenie kolejnych pięciu budynków do sieci ciepłowniczej" - dodaje Turzański.

Podczas sesji rady miasta poruszono również temat cen ciepła. Ulanowski zapewnił, że podwyżek nie będzie. Zobowiązał się też do poprawy komunikacji między spółką a miastem.

W przyszłym tygodniu ma się odbyć kolejne spotkanie z prezesem Calora. Rozmowa będzie dotyczyć komunikacji, rekompensat dla mieszkańców oraz planowanych inwestycji.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE