PGG bramki

i

Autor: Polska Grupa Górnicza

PGG funduje kamery termowizyjne dla śląskich szpitali. Piękny gest!

2020-03-30 12:53

Polska Grupa Górnicza S.A. ufundowała placówkom medycznym na Śląsku dziesięć specjalistycznych kamer termowizyjnych, które pomogą zorganizować bezpieczny ruch pacjentów i innych osób w strefach szczególnego ryzyka, jak np. szpitalne oddziały ratunkowe.

Na początku były testy. A te wypadły pomyślnie. Dlatego władze jednej z największych spółek górniczych w Europie postanowiły zastosować urządzenia termowizyjne na bramach wejściowych wszystkich kopalń spółki i oddziałów spółki w województwie śląskim. Kamerami (które wykrywają różnice temperatury już od 0,08 st. Celsjusza i automatycznie alarmują, gdy ktoś przechodzący przed obiektywem ma gorączkę i wymaga dokładniejszych badań) zastępowane są w kopalniach zdalne termometry, które sprzyjały w określonych godzinach powstawaniu kolejek.

– W reakcji na prośbę szpitala zarząd Polskiej Grupy Górniczej natychmiast powziął decyzję o uruchomieniu procedury zakupowej m.in. urządzeń termograficznych w technologii podczerwieni. Dziesięć takich urządzeń trafi do szpitali w województwie śląskich, w tym do szpitala MSWiA w Katowicach, jako wsparcie dla śląskich policjantów, strażaków i funkcjonariuszy innych służb mundurowych w regionie - mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Szpital MSWiA w Katowicach w ramach Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej MSWiA im. sierż. Grzegorza Załogi ma bardzo rozwiniętą strukturę oddziałów, zespoły ratownictwa medycznego, transport, ale odpowiada również m.in. za przeprowadzanie badań dopuszczających do pracy nie tylko policjantów, ale funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych, którzy w dobie pandemii wypełniają newralgiczne dla ochrony zdrowia publicznego i bezpieczeństwa zadania.

– Kamery termowizyjne byłyby dla nas nieocenioną pomocą, szczególnie w obszarze SOR, szpitalnego oddziału ratunkowego. W ramach naszych możliwości lokalowych próbujemy wydzielać specjalne strefy bezpieczeństwa. Możliwość szybkiego i sprawnego monitoringu byłaby znakomitym wsparciem - objaśnia Lidia Ślęzak, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala MSWIA w Katowicach.


PGG S.A. zabezpieczyła procedurę zakupu kamer termowizyjnych dla śląskich szpitali.

Od początku pandemii kamer termowizyjnych używa się w Europie i na świecie do wykrywania osób z podwyższoną temperaturą ciała - gorączka należy bowiem do osiowych objawów Covid-19, zachorowanie wywołanego koronawirusem. Technologia podczerwieni jest niezastąpiona w portach, na lotniskach, dworcach, na przejściach granicznych, wszędzie tam, gdzie występuje duży ruch osób. Zalety technologii termowizyjnej w prewencji Covid-19 dostrzegły także renomowane placówki medyczne na Śląsku - w piątek 20 marca poinformowano o użyciu kamer na podczerwień w dwóch szpitalach: Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie PIB w Gliwicach oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.