Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie zdewastowany. Krzysztof Krawczyk nie pomógł

Park Miniatur Sakralnych był dumą Częstochowy tylko przez kilka lat. Krzysztof Krawczyk zagrał tutaj wielki koncert, lecz dzisiaj zmienił się w opuszczone i zdewastowane miejsce, które wstydliwie chowa się w zaroślach. Kościoły, katedry i okazałe place są całkowicie zrujnowane.

Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie jest w opłakanym stanie

Kilkanaście makiet kościołów, katedr, bazylik oraz postaci świętych przedstawia bardzo smutny widok. Porozbijane dachy, oderwane wieże, połamane misternie wykonane schody to obraz nędzy i rozpaczy po Parku Miniatur Sakralnych, który w zamyśle miał być idealnym miejscem rozrywki dla turystów i pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę i Częstochowę. Nadzieje były wielkie, ale kiepskie położenie, fatalny marketing, a wreszcie brak realnego planu rozwoju i konflikt pomysłodawcy biznesmena Leszka Łysonia z zarządem firmy MTK Morion skazały pomysł na porażkę.

Gdyby ktoś chciał dzisiaj wybrać się do parku miniatur w Częstochowie, srodze się zawiedzie. Z daleka co prawda uwagę nadal przykuwa prawie 14-metrowej wysokości figura Jana Pawła II, jednak to ostatnia rzecz, jaka pozostała w nienaruszonym stanie. Reszta popada w coraz większa ruinę. 

I pomyśleć, że jeszcze 10 lat temu, park był miejscem, do którego przyjeżdżały wycieczki szkolne i odbył się nawet wielki koncert Krzysztofa Krawczyka.

Krzysztof Krawczyk na koncercie w parku miniatur

Park miniatur zamknięty

Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie dzisiaj jest zamknięty. Mimo to nadal można do niego wejść. Sprawia przygnebiające wrażenie. Po placu zabaw dla dzieci pozostały zrujnowane atrakcje, z mostem linowym, huśtawkami i piaskownicą. Nie ma już śladu po zabudowaniach, które miały tworzyć strefę gastronomiczną, a nawet hotelową.

Najgorzej wyglądają jednak same miniaturowe budowle sakralne, które powstały w skali 1:25 i 1:10, dosyć wiernie odtwarzające takie obiekty jak:

  • Plac Świętego Piotra wraz z Bazyliką i kolumnadą,
  • Katedra w Eczmiadzynie,
  • Gnadenkapelle oraz Kościół św. Filipa i Jakuba w Altötting,
  • Bazylika Naszej Pani z La Salette,
  • Bazylika Santa Casa w Loreto,
  • Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie,
  • Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem,
  • Ostra Brama w Wilnie,
  • Kościół św. Jakuba w Medjugorie,
  • Klasztor Santa Maria de Montserrat,
  • Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Mariazell,
  • Dom Marii Dziewicy w Efezie,
  • Bazylika św. Franciszka w Asyżu,
  • Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie,
  • Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes,
  • Katedra w Santiago de Compostela,
  • Bazylika św. Jana na Lateranie.

Żadna z tych atrakcji nie oparła się zębowi czasu i wandalom. Są poprzewracane, rozbite, a przede wszystkim zarośnięte trawą i samosiejkami.

- Pamiętam dokładnie, jak 9 lat temu, odwiedziłem park miniatur z dziećmi. Dojazd był słabo oznakowany, miejsce postojowe w błocie, ale widok budowli sakralnych wszystko rekompensował. Już wówczas zastanawiałem się, dlaczego  to takie smutne miejsce, bez restauracji, czy choćby sklepu z pamiątkami. Niestety potem dowiedziałem się, że parkiem już nikt się nie opiekuje i popada w ruinę. Wielka szkoda - załamuje ręce jeden z turystów.

Opuszczony park miniatur

Dzisiaj w miejscu parku miniatur pozostały resztki sakralnych budowli. Turystów odstraszają, ale przyciągają żądnych wrażeń odkrywców.

- Wybrałem się w ten weekend do opuszczonego Parku Miniatur Sakralnych w woj. śląskim. Ostatnio odwiedziłem to miejsce rok temu i idąc tam właśnie w ten weekend, chciałem zobaczyć, jak ten park wygląda obecnie. Jeszcze rok temu to miejsce było w całkiem niezłym stanie i nietknięte przez wandali. Niestety obecnie, to obraz nędzy i rozpaczy. Praktycznie wszystkie miniatury obiektów sakralnych są uszkodzone i zdewastowane. Po stanie obecnym widać też, że Park Miniatur stał się dobrym miejscem dla imprezującej tam młodzieży. Chodząc po ścieżkach wytyczonych pośród miniatur obiektów, co chwilę potykałem się o puste butelki po alkoholu - informuje autor profilu Szary Burek na Facebooku, który odwiedza zapomniane miejsca i dokumentuje ich stan.

Tak dzisiaj wygląda Park miniatur w Częstochowie

Zobacz zdjęcia Szarego Burka

Park Miniatur Sakralnych na sprzedaż

Jaka przyszłość czeka to szczególne miejsce w Częstochowie? Trzy lata temu ukazało się ogłoszenie o sprzedaży lub doinwestowaniu Parku Miniatur Sakralnych. Do tej pory można się z nim zaznajomić.

"Park miniatur sakralnych poszukuje inwestora lub kupca. 

Kategoria Sprzedam firmę

Województwo śląskie

Miasto Częstochowa

Cena sprzedaży 5 300 000 PLN

Zasięg przedsiębiorstwa Światowy.

Park miniatur sakralnych ulokowany w Częstochowie, poszukuje inwestora strategicznego lub kupca.

Teren 16 ha, zagospodarowane 4 ha: 17 miniatur bazylik i sanktuariów, katakumby najwyższa figura św Jana Pawła II wspaniały park linowy dla dzieci od 3 do 12 lat - budynek biurowy / biura, sklep, wc, pomieszczenia gosp./ - punkt gastronomiczny, altana letnia, duży parking, domki letniskowe, budynek gospodarczy.

Park otworzony w 2011r posiada bazę klientów i wyrobioną pozycję na rynku. Informacje finansowe dla zainteresowanych. Koszty dotychczasowych inwestycji ok. 5,3 mln".