Opuszczona kopalnia Mysłowice tak wyglądała jeszcze rok temu. Ruiny wyburzono, został tylko szyb [ZDJĘCIA]

2020-01-08 14:03

W latach swojej świetności Kopalnia Mysłowice była jednym z najważniejszych obiektów przemysłowych w całym Zagłębiu Dąbrowskim. Przestała fedrować w 2008 roku. Od tamtego momentu budynki po kopalni zaczęły niszczeć. Przerażający widok zrujnowanych pokopalnianych obiektów straszył wszystkich, którzy się tam zapuścili. W tym artykule pokazujemy jak ruiny starej kopalni wyglądały jeszcze kilka miesięcy temu. Zobaczcie galerię zdjęć na slask.eska.pl.

Opuszczona kopalnia Mysłowice. Kiedyś wielki obiekt przemysłowy, dziś ruina

Historia kopalni Mysłowice sięga jeszcze pierwszej połowy XIX wieku. Początkowo kopalnia nosiła nazwę Myslovitzgrube i zasłynęła tym, że jako pierwszy zakład górniczy na świecie wykorzystywała podsadzkę hydrauliczną do wypełniania pustek po eksploatacji węgla. Już w XX wieku kopalnia była jednym z najważniejszych zakładów w całym Zagłębiu Dąbrowskim. W pewnym momencie zatrudniała ponad 2,5 tysiąca pracowników. Ostatnią tonę węgla wydobyto tutaj 7 listopada 2008 roku. Później obiekty kopalni przekazano do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Elementy górniczej infrastruktury były nieużywane i bardzo szybko popadły w ruinę. Kilkanaście miesięcy temu teren dawnej kopalni odwiedził jeden ze śląskich eksploratorów.

Dzisiaj publikujemy jego zdjęcia w poniższej galerii. Niektóre fotki wywołują ciarki na plecach. Zobaczcie

Kopalnia Mysłowice zapisała się też w polskiej i... śląskiej historii. To tutaj w sierpniu 1919 roku żołnierze Grenzschutzu (niemiecka straż graniczna) otworzyli ogień do czekających na wypłaty górników i ich rodzin. Zginęło wówczas 7 osób, a to wydarzenie dało początek I Powstaniu Śląskiemu.

Były też inne tragiczne wydarzenia w historii kopalni. W 1987 roku doszło tu do wybuchu pyłu węglowego. Zginęło 18 górników.

Ostatnią tonę węgla w kopalni Mysłowice wydobyto w listopadzie 2008 roku. Kopalnię Mysłowice połączono z KWK Wesoła. Kilka lat później obiekty kopalni trafiły do SRK, która systematycznie je wyburza. Obecnie na terenie kopalni działa tylko ciepłownia. W 2018 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń wyburzyła m.in: cechownię, basen z lampownią, łaźnię, punkt drobnicowej sprzedaży węgla, magazyn główny oraz odzieżowy.

Jak dobrze znasz miasta województwa śląskiego? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Które z miast w woj. śląskim ma największą powierzchnię?