Opera Śląska w Bytomiu w przebudowie. Wykonawcy pokazali zdjęcia

Opera Śląska jest remontowana. Po przebudowie będzie nie do poznania. Opera w Bytomiu zyska nową obrotową scenę z zapadnią i systemem zdalnej obsługi. A to tylko część potężnej inwestycji, której koszty przekroczą 58 mln zł. Firma ALSTAL Grupa Budowlana pokazała najnowsze zdjęcia z przebudowy opery.

Opera Śląska w remoncie

Remont Opery Śląskiej w Bytomiu to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w województwie śląskim. Kontrakt o wartości ponad 56 mln zł zakłada przeprowadzenie szeregu prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich, dzięki którym perełka architektoniczna zostanie dostosowana do aktualnych potrzeb i wymogów. Nic dziwnego, że remont to w zasadzie przebudowa Opery Śląskiej.

Rozmach i zakres przebudowy musi budzić podziw. Opera Śląska po zakończeniu prac tylko z zewnątrz będzie przypominać dawny obiekt.

- Zakończyliśmy już odbudowę i dobudowę budynków w zakresie budowlanym. Aktualnie trwają prace wykończeniowe, takie jak kładzenie płytek, czy montowanie ścianek działowych. Na widowni prowadzone są prace konserwatorskie, natomiast na scenie montowana jest konstrukcja stalowa nowego pomostu technicznego. Jednocześnie wykonujemy instalacje elektryczne i sanitarne oraz montujemy stolarkę okienną. Z kolei na zewnątrz trwają prace związane z termomodernizacją elewacji oraz dachów – powiedział Łukasz Lasota, Kierownik Projektu z firmy ALSTAL Grupa Budowlana.

Przebudowa opery: scena rozebrana

Inwestycja obejmuje również przebudowę operowej sceny, na której znajdzie się zapadnia, podnoszony orkiestrion, a także obrotowa scena, w której zamontowany zostanie nowoczesny system pozwalający na mechaniczną obsługę dekoracji. Przeprowadzane prace, a także zastosowanie systemu wirtualnej akustyki, w znacznym stopniu poprawi akustykę całego obiektu, dzięki czemu Opera Śląska dołączy do prestiżowego grona najnowocześniejszych obiektów tego typu. Istniejące elementy sceny zostały zabezpieczone i będą odrestaurowane, tak aby w przyszłości udostępnić je odwiedzającym, którzy w ten sposób będą mogli poznać historię tego miejsca.

- Jeszcze w styczniu rozpoczęły się prace remontowe w obiekcie bytomskiego teatru. Rozebranie sceny zajęło trzy tygodnie. Usunięto deski sceniczne, sztankiety, pierwsze i drugie podscenia, rozebrano orkiestron, wyburzono podłogi magazynu zascenicznego oraz ściany działowe w pomieszczeniach administracji teatru jak i zburzenie wejścia do teatru od strony placu wewnętrznego – wylicza Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

Przebudowie Opery Śląskiej podlega powierzchnia ponad 6.000 metrów kwadratowych. W ramach projektu zostanie także zagospodarowany teren wokół obiektu. Inwestycja realizowana jest w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Tak wygląda Opera Śląska w trakcie prac budowlanych

Zobacz zdjęcia