Odyseja Wiślana. Leszek z Siemianowic Śląskich chce wpław przepłynąć Wisłę. Od Goczałkowic do Bałtyku [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

2019-11-07 12:27
Odyseja Wiślana Silesia Swimmer Winter
Autor: Tomasz Madej

Trwa Odyseja Wiślana. To autorski projekt Leszka Naziemca z Siemianowic Śląskich, który chce przepłynąć wpław Wisłę od Jeziora Goczałkowickiego aż do Bałtyku. Udział w Odysei Wiślanej może wziąć każdy. Przepływ rzeki odbywa się etapami. W najbliższą niedzielę, 10 listopada pływacy pojawią się we wsi Glewo w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim.

Leszek Naziemiec z Siemianowic Śląskich chce wpław przepłynąć Wisłę. Od Goczałkowic do Bałtyku

W ramach kolejnego etapu Odysei Wiślanej pływacy, z Leszkiem Naziemcem na czele, wskoczą do Wisły 10 listopada. Wyruszają z Glewy i będą płynąć wpław 7 kilometrów w kąpielówkach i czepkach na głowie. Dzień później czyli 11 listopada w Święto Niepodległości ruszają od tamy w dół rzeki.

– Jeśli ktoś chce dołączyć, choćby na chwilę i spróbować jesiennego pływania, to zapraszamy w niedzielę. Proponuję na zalewie, będzie bezpieczniej. Płyniemy bez obstawy. 11 listopada natomiast poszukujemy przewodnika na kajaku lub pychówce, kogoś kto zna trasę od tamy. – mówi Leszek Naziemiec.

Odyseja Wiślana. Promocja pływania i ekologia w jednym.

Cele przepływu jak podkreśla organizator wyprawy to sportowo-przygodowy. Promocja pływania bez płetw i pianki neoprenowej, która zwiększa wyporność, ogrzewa i zmniejsza koszt energetyczny pływania, a na dodatek zwiększa prędkość. To zdecydowany powrót do źródeł sportu.

Zobaczcie wideo!

- Będziemy wskazywać miejsca zanieczyszczone i polować na rury ze ściekami. Mamy świadomość, że najgorszą jakość wody w rzece notuje się w naszym regionie. Tego odcinka się najbardziej boimy, ale mamy zamówione już ekspertyzy wody – podkreśla Leszek Naziemiec.

Odyseja Wiślana to również przeciwdziałanie utonięciom.

– W Polsce wg statystyk tonie rocznie około 500 osób ( 2 razy więcej niż średnio w U.E.) Przyczyną jest zwykle brak wystarczających umiejętności pływackich. Tylko co 4 osoba tonąca piła wcześniej alkohol. W Polsce wyraźnie kultury pływackiej. Ludzie w Polsce nie trenują w otwartych wodach. Zmiana nawyków powinna też pozytywnie wpłynąć na dbałość o jakość wody w akwenach - podsumowuje Leszek Naziemiec.

Odyseja Wiślana zakończy się wiosną 2020 roku spektakularnym wpłynięciem pływaków do Bałtyku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE