Węzeł DTŚ Świętochłowice

i

Autor: UM Świętochłowice

Inwestycje drogowe

Nowy zjazd z DTŚ w Świętochłowicach otwarty dla kierowców

Kierowcy w Świętochłowicach mogą odetchnąć z ulgą. W piątek 2 czerwca otwarto nowy węzeł Drogowej Trasy Średnicowej. Prowadzi on do zmodernizowanej ul. Przemysłowej.

Otwarcie ul. Przemysłowej i węzła odbyło się w piątek 2 czerwca po południu. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, władze miasta, a także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wskazał on, że borykające się z problemami finansowymi miasto, starając się o rządowe wsparcie inwestycji, przygotowało ją w taki sposób, by sprzyjała długofalowym profitom.

- Te profity to są nowe miejsca pracy, nowe technologie i rozwój tego obszaru, a te wtórne i pośrednie to przychody dla samorządu, które wpływają i z tytułu zbywania nieruchomości, a następnie z tytułu podatku CIT i PIT. Kolejny ważny aspekt, to że jest nowa, nowoczesna droga, ponadkilometrowa, z pasem dla rowerów oraz dla pieszych – mówił Wieczorek.

Poseł Jerzy Polaczek, obecny podczas uroczystości podkreślił, że to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Świętochłowicach od lat.

Modernizacja ul. Przemysłowej i budowa nowego węzła miała na celu odciążenie ruchu w północnej części ul. Bytomskiej, która wiedzie od DTŚ w kierunku Bytomia. Inwestycja odblokowała też poprzemysłowe tereny inwestycyjne.

Budowa węzła i modernizacja ul. Przemysłowej kosztowała blisko 11 mln zł, ale zdecydowaną większość kosztów pokryły dofinansowania zewnętrzne. Świętochłowice otrzymały 4,8 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych i 5,4 mln zł z ubiegłorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałe 800 tys. zł zapewniło miasto z wkładu własnego.

Trwają prace nad przebudową węzła DTŚ z ul. Bytomską

Wykonawcą prac była katowicka firma Drogopol, która obecnie pracuje nad przebudową węzła DTŚ z ul. Bytomską. Umowa na przebudowę została podpisana w drugiej połowie czerwca 2022 roku. Zdanie podzielono na dwa etapy, a termin wykonania prac określono na 13 miesięcy.  W ubiegłoroczne wakacje wykonano remont jezdni północnej w ciągu DTŚ na odcinku od ul. Szpitalnej do planowanego zjazdu na ul. Przemysłową. Na początku maja tego roku rozpoczął się remont węzła.

Koszt inwestycji to 10,5 mln zł. Część kosztów pokryje dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (PAP). 

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE