Nowy wzór świadectwa pracy to nowe obowiązki dla pracodawców

i

Autor: Archiwum Nowy wzór świadectwa pracy to nowe obowiązki dla pracodawców

Kodeks Pracy

Nowy wzór świadectwa pracy to nowe obowiązki dla pracodawców

Urlop opiekuńczy, okazjonalna praca zdalna czy też wolne z powodu siły wyższej będą musiały znaleźć się w nowym świadectwie pracy wystawianym przez pracodawcę. Oznacza to, że niewykorzystane wolne u poprzedniego pracodawcy przechodzi do kolejnego.

Nowy wzór świadectwa pracy jest pochodną zmian, jakie dosłownie za chwilę zajdą w kodeksie pracy (prezydent Andrzej Duda podpisał już nowelizację, która wejdzie w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia). Mają się w nim pojawić takie zmiany dotyczące pracy zdalnej, wykorzystania bezpłatnego urlopu opiekuńczego na członka rodziny czy osoby pozostającej w gospodarstwie domowym, a wymagającej opieki, w tym medycznej, w wymiarze pięciu dni w roku kalendarzowym. Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza również możliwość skorzystania ze zwolnienia „z powodu działania siły wyższej” w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.

W związku z tym informacje w świadectwie pracy o wykorzystaniu przez pracownika tych uprawnień będą niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy przez kolejnego pracodawcę, który będzie zatrudniał pracownika w tym samym roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy u poprzedniego pracodawcy 

wskazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które zaproponowało zmiany we wzorze świadectwa pracy.

Zmiany dotyczą uzupełniania w treści świadectwa informacji dotyczących wykorzystania zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej czy też urlopu rodzicielskiego. Ministerstwo zwróciło też uwagę, że jest to potrzebne ze względu na nowelizację kodeksu pracy z grudnia 2022 roku, która od 7 kwietnia wprowadza możliwość pracy zdalnej. Przewiduje ona m.in. regulacje dotyczącej okazjonalnej pracy zdalnej. Z inicjatywą takiej pracy może wystąpić pracownik, ale wymiar takiej formy pracy został ograniczony do 24 dni w roku kalendarzowym. Dlatego też pracodawca w świadectwie pracy będzie musiał zamieszczać informację, ile razy pracownik skorzystał z okazjonalnej pracy zdalnej by móc od razu określić, ile w danym roku kalendarzowym nowy pracodawca będzie mógł przyznać takich dni.