Nowy wzór świadectwa pracy to nowe obowiązki dla pracodawców

i

Autor: Archiwum Nowy wzór świadectwa pracy to nowe obowiązki dla pracodawców

Kodeks Pracy

Nowy wzór świadectwa pracy to nowe obowiązki dla pracodawców

Urlop opiekuńczy, okazjonalna praca zdalna czy też wolne z powodu siły wyższej będą musiały znaleźć się w nowym świadectwie pracy wystawianym przez pracodawcę. Oznacza to, że niewykorzystane wolne u poprzedniego pracodawcy przechodzi do kolejnego.

Nowy wzór świadectwa pracy jest pochodną zmian, jakie dosłownie za chwilę zajdą w kodeksie pracy (prezydent Andrzej Duda podpisał już nowelizację, która wejdzie w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia). Mają się w nim pojawić takie zmiany dotyczące pracy zdalnej, wykorzystania bezpłatnego urlopu opiekuńczego na członka rodziny czy osoby pozostającej w gospodarstwie domowym, a wymagającej opieki, w tym medycznej, w wymiarze pięciu dni w roku kalendarzowym. Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza również możliwość skorzystania ze zwolnienia „z powodu działania siły wyższej” w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.

W związku z tym informacje w świadectwie pracy o wykorzystaniu przez pracownika tych uprawnień będą niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy przez kolejnego pracodawcę, który będzie zatrudniał pracownika w tym samym roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy u poprzedniego pracodawcy 

wskazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które zaproponowało zmiany we wzorze świadectwa pracy.

Zmiany dotyczą uzupełniania w treści świadectwa informacji dotyczących wykorzystania zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej czy też urlopu rodzicielskiego. Ministerstwo zwróciło też uwagę, że jest to potrzebne ze względu na nowelizację kodeksu pracy z grudnia 2022 roku, która od 7 kwietnia wprowadza możliwość pracy zdalnej. Przewiduje ona m.in. regulacje dotyczącej okazjonalnej pracy zdalnej. Z inicjatywą takiej pracy może wystąpić pracownik, ale wymiar takiej formy pracy został ograniczony do 24 dni w roku kalendarzowym. Dlatego też pracodawca w świadectwie pracy będzie musiał zamieszczać informację, ile razy pracownik skorzystał z okazjonalnej pracy zdalnej by móc od razu określić, ile w danym roku kalendarzowym nowy pracodawca będzie mógł przyznać takich dni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE