Nowy kompleks sportowy w Katowicach otwarty. Stadion przejmie Rozwój Katowice

Nieco ponad dwa lata trwała budowa nowoczesnego kompleksu sportowego przy ul. Asnyka w Katowicach Piotrowicach. Dziś prezydent i radni witali mieszkańców w nowym obiekcie, który powstał w miejscu dawnego stadionu "Kolejarza". Teraz na stadionie będą grali piłkarze Rozwoju Katowice.

O tym, by wybudować nowy stadion w Katowicach w miejsce niegdyś popularnego "Kolejarza", toczyły się w mieście od lat 90. Obiekt na długi czas popadł w niepamięć, choć wielu radnych i społeczników podejmowało próby przywrócenia mu dawnej świetności.

- Stadion "Kolejarza" pamiętam z lat dziecięcych. Miałem tu przyjemność grać w trampkarzach, czasem udało mi się strzelić bramkę. Mam wielki sentyment do tego miejsca - mówił prezydent miasta Marcin Krupa.

W końcu miastu udało się przejąć grunt od kolei w 2013 roku, a odbudowa ruszyła we wrześniu 2020 roku. Kosztowała 40,9 mln zł i zajęła ponad dwa lata. Za jej realizację odpowiada przedsiębiorstwo wielobranżowe GRETASPORT z Dąbrowy Górniczej.

- Potrzebowaliśmy 30 lat, by w końcu zrealizować tą inwestycję. Mam wielką nadzieję, że będzie długo służyć kolejnym pokoleniom - dodał prezydent.

Otwarcie kompleksu sportowego w Katowicach ze sportowcami i politykami

Na oficjalnym otwarciu stadionu pojawili się wiceprezydenci miasta, urzędnicy, mieszkańcy, dzieci, a także sportowcy. Zaproszono m.in. Iwonę Niedźwiedź, piłkarkę ręczną i rezprezentantkę Polski oraz Piotra Liska, wielokrotnego medalistę mistrzostw świata w skoku o tyczce. Pojawił się również Aleksander Matusiński, trener lekkoatletyczny prowadzący reprezentację Polski.  

Dla mieszkańców przygotowano liczne atrakcje, w tym pokaz biegu, mecz baseballa, piłki siatkowej i koszykowej. Chętni mogli spróbować swoich sił w nordic walkingu czy street workoucie.  

Jak wygląda nowy stadion w Katowicach

Teren starego kompleksu sportowego zagospodarowano na nowo. Niektóre obiekty przebudowano, inne trzeba było wybudować od podstaw. Na terenie obiektu znajduje się stadion piłkarski z nawierzchnią z trawy syntetycznej, bieżnia lekkoatletyczna, rozbieg i skocznia do skoku wzwyż oraz do skoku o tyczce. Jest też rzutnia do pchnięcia kulą, piaskownica do skoku w dal, boisko do baseballu, piłki plażowej oraz boisko wielofunkcyjne.  

Wybudowano także dwupiętrowy budynek, mieszczący ponad 20 szatni i kilka pomieszczeń technicznych. Obok stadionu postarano się o miejsca parkingowe, ścieżki dla pieszych i rowerzystów.  

Autor: Agata Olejarczyk