Będzin: Nowe życie wieży ciśnień w Grodźcu. Zabytkowy obiekt zostanie zrewitalizowany

2020-02-18 13:52 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek

Zabytkowa wieża ciśnień w Będzinie-Grodźcu zostanie wyremontowana. Zrewitalizowany zostanie też teren wokół obiektu. Będzińska wieża stanowi unikat w skali kraju. Jest ona jedynym tego rodzaju nitowanym obiektem w Polsce.

Rozpoczęły się prace porządkowe związane z planowaną rewitalizacją wieży ciśnień w Będzinie-Grodźcu. Projekt przewiduje jej remont i nadanie nowych funkcji. Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy.

- Wieża jest taką budowlą, do której nie wejdziemy na pewno, ale możemy podziwiać ją z zewnątrz. Planowane jest odpowiednie podświetlenie obiektu, tak by był widoczny z daleka. Zamontowana zostanie kamera 360 stopni, tak by można ze szczytu wieży będąc na dole podziwiać panoramę miasta i okolic. Planowane są również tablice informacyjne, które będą przybliżały historię wieży - powiedziała nam rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie Kinga Wesołowska-Bodzek.

Zakres prac obejmuje odtworzenie stalowej i drewnianej konstrukcji dachu, naprawę i zabezpieczenie konstrukcji przed korozją, wzmocnienie fundamentów, a także zagospodarowanie terenu wokół wieży: utwardzenie podłoża, budowę schodów, miejsc postojowych, montaż małej architektury.

Obiekt i teren wokół niego zostanie oświetlony.