pixabay

i

Autor: fot. Pixabay

W trosce o środowisko

Nowe ekologiczne autobusy wyjadą na katowickie ulice

2023-03-24 14:27

W Katowicach pojawią się nowe autobusy zasilane gazem​. Będą komfortowe dla pasażerów, nowoczesne z miejscami na podpięcie ładowarki, z bezprzewodowym internetem, no i przede wszystkim - będą to autobusy ekologiczne.

Osiem nowych ekologicznych autobusów pojawi się w Katowicach. Pojazdy będą zasilane gazem CNG, który spala się bez emisji cząstek stałych, a to oznacza, że autobusy będą przyjazne środowisku. - Zależy nam na tym, żeby te pojazdy były dobrze wyposażone i spełniały oczekiwania pasażerów - mówi Sandra Hajduk, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach.

- 29 miejsc siedzących, w tym 6 dostępnych z poziomu podłogi i minimum 4 wyróżnione inną barwą, które będą przeznaczone dla osób o szczególnych potrzebach. Wejście do autobusów będzie bezstopniowe i co ważne, temperatura w pojazdach będzie monitorowana za pomocą czujników, a to oznacza, że klimatyzacja czy ogrzewanie będą włączane automatycznie, zależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Na wysokości środkowych drzwi będzie wydzielone miejsce do zamocowania pasami wózka inwalidzkiego, dziecięcego czy też roweru. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji trzy ładowarki USB, będzie bezprzewodowy internet. Dodatkowo w autobusach pojawią się także kamery - trzy z nich obejmą m.in wnętrze, jedna skierowana będzie na stanowisko kierowcy. Nie zabraknie też kamery cofania - dodaje Sandra Hajduk z katowickiego magistratu. 

W autobusach zamontowany zostanie również system kontroli trzeźwości, czyli w momencie kiedy w pobliżu kabiny kierowcy zostanie wydmuchany alkohol, to wtedy pojazd zostanie całkowicie zablokowany i nie będzie możliwości ruszenia z miejsca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE