Nowe ceny biletów w ZTM na Śląsku. To musisz wiedzieć

i

Autor: Archiwum Nowe ceny biletów w ZTM na Śląsku. To musisz wiedzieć

Nowe ceny biletów w ZTM na Śląsku. To musisz wiedzieć

2022-10-14 12:25

Od poniedziałku 17 października ZTM na Śląsku podnosi ceny za przejazdy transportem publicznym. Podwyżki nie obejmą wszystkich biletów.

Od poniedziałku podwyżka cen biletów ZTM

W poniedziałek 17 października pasażerowie korzystający z transportu organizowanego na Śląsku przez ZTM muszą się liczyć z podwyżką cen za bilety. ZTM obsługuje największe miasta na Śląsku, w tym Katowice, Sosnowiec, Tychy, Bytom, Gliwice, Chorzów czy Zabrze. Podwyżki tłumaczono inflacją i wzrostem cen paliw. A jak podkreślają w ZTM, ich oferta ma być aktualna i stale się rozwijać. 

- Aby móc utrzymać aktualną ofertę komunikacji miejskiej oraz móc ją dalej rozwijać, w połowie października zmienią się ceny biletów jednorazowych, dziennego, 7 i 30-dniowych – informuje Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy GZM.

Jakie zmiany cen biletów w ZTM?

Zmiany cen będą się wahać w przedziale od 9% do 13%. Ceny krótkookresowych biletów elektronicznych pozostaną niższe niż papierowych. Możne je kupować w aplikacjach mobilnych oraz w pojazdach za pomocą karty ŚKUP w kasownikach i za pomocą płatności zbliżeniowych w automatach, które obsługują te płatności. Tak więc za bilety papierowe, które teraz będą tylko i wyłącznie ograniczane czasowo (czyli na bilecie 20-minutowym możemy jechać nawet przez trzy miasta, jeśli jest taka możliwość) zapłacimy w każdym przypadku o złotówkę drożej, jeśli chodzi o bilety normalne. 

Ceny papierowych biletów ZTM na Śląsku od 17 października:

  • 20 min – 4,60 zł bilet normalny; 2,30 zł bilet ulgowy,
  • 40 min – 5, 60 zł bilet normalny; 2,80 zł bilet ulgowy,
  • 90 min – 6,60 zł bilet normalny; 3,30 zł bilet ulgowy.

Tradycyjnie tańsze bilety będą do nabycia poprzez aplikację. I tak za bilety krótkookresowe nabyte drogą elektroniczną zapłacimy:

  • 20 min – 4,00 zł bilet normalny; 2,00 zł bilet ulgowy,
  • 40 min – 5,00 zł bilet normalny; 2,50 zł bilet ulgowy,
  • 90 min – 6,00 zł bilet normalny; 3,00 zł bilet ulgowy.

Bilety obowiązują w ramach taryfy czasowej, czyli możemy na nich jechać przez dowolną ilość miast, jeśli trasa autobusu przez nie przebiega. W przypadku ewentualnych opóźnień – czas ważności biletu krótkookresowego ulegnie wydłużeniu o czas opóźnienia tzn. będzie miał odzwierciedlenie w czasie wynikającym z rozkładu jazdy.

Bilety długookresowe w ZTM na Śląsku bez zmian

Proponowane zmiany nie obejmą biletów 90 i 180-dniowych. Bez zmian pozostanie np. cena biletów wieloprzejazdowych, czyli abonamentu na bilety jednorazowe (na 20, 40 lub 80 przejazdów), który jest ważny przez 180 dni oraz metrobiletów. 

Mandaty będą bardzo drogie

Na gapę w autobusach ZTM na Śląsku nie będzie warto jechać z prostej przyczyny - mandaty za brak biletu będą bardzo wysokie. Opłata wzrośnie z 200 zł do 550 zł. - Do tej pory opłata uiszczana na miejscu była niewiele większa niż cena biletu miesięcznego. Niektórzy pasażerowie wychodzili z założenia, że bardziej opłaca im się zapłacić taką karę niż uczciwe korzystać z komunikacji miejskiej - podkreśla ZTM. 

W tym wszystkim będą jednak pewne wyjątki. Jeśli pasażer ma uregulowane wszystkie ewentualne wcześniejsze kary lub w ogóle nie posiada zadłużenia w stosunku do ZTM, wówczas będzie mógł obniżyć opłatę dodatkową z 550 do 50 zł, pod warunkiem, że jednocześnie zakupi bilet Sieć 180. Dodatkowo pasażerowie, którzy regularnie kupują bilety (przez pół roku łączny okres ważności biletów długookresowych i Metrobiletów wyniesie 170 dni), ale z różnych powodów zdarzyło im się jechać bez ważnego biletu, a od ustania ostatniego biletu nie minęły 3 dni – nie otrzymają opłaty dodatkowej wyższej niż 50 zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE