Nowe centrum Dąbrowy Górniczej. Podpisana została umowa na projekt budowlany i wykonawczy dla Fabryki Pełnej Życia

2021-07-29 12:49
 Piotr Śmierzewski z pracowni Analog w jednej z hal byłych zakładów Defum
Autor: Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej Piotr Śmierzewski z pracowni Analog w jednej z hal byłych zakładów Defum

Fabryka Pełna Życia podpisała umowę z pracownią Analog na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim dla pierwszego etapu realizacji inwestycji pod nazwą: „Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej”. Zgodnie z wynikiem otwartego postępowania przetargowego wykonawca ma do 8 miesięcy na wykonanie prac.

Wartość zadania opiewa na kwotę 2 347 000 zł brutto.

- To ważna chwila, nie tylko dla nas, przede wszystkim dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej, ale też całej Metropolii GZM, bo nasz dąbrowski pomysł na nowe centrum miasta jest po prostu wyjątkowy. Cieszymy się, że po wielomiesięcznych staraniach mogliśmy złożyć podpisy pod umową otwierając tym samym nowy rozdział w tworzeniu nowej przestrzeni publicznej w naszym mieście – podkreśla Wojciech Czyżewski, prezes zarządu Fabryka Pełna Życia Sp. z o. o.

Zgodnie z umową będzie przygotowywany projekt budowlany wraz z procedurą pozwolenia na budowę oraz projekt wykonawczy, według którego będą już budowane poszczególne części Fabryki.

- Nam zawsze zależy, żeby pracować do samego końca tzn. od projektu do realizacji. Projektowanie polega na ciągłym podejmowaniu decyzji. I te decyzje podejmuje się do samego końca. Łącznie z tym, że stoi się na budowie, a rozmowy o pewnych rozwiązaniach trwają dalej. Byliśmy od początku pewni, że chcemy ten projekt robić, dlatego długo się do niego przygotowywaliśmy - mówi Piotr Śmierzewski z pracowni Analog.

Fabryka Pełna Życia to przełomowy projekt w 100-letniej historii Dąbrowy Górniczej, który ma szanse zrewolucjonizować życie w samym centrum miasta. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Ponar-Defum od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma powstać wizytówka i tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej. Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii i przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.

Inwestycja zlokalizowana na terenie dawnej fabryki obrabiarek Defum obejmuje zespół budynków mieszkalno-usługowo-biurowych wraz z parkingami podziemnymi i naziemnym oraz elementami zagospodarowania terenu i przewiduje wyremontowanie i adaptowanie do nowych funkcji części istniejących budynków, a części z nich ich wyburzenie i uzupełnienie budynkami nowo projektowanymi. Pierwszy budynek dawnego warsztatu elektrycznego został już odrestaurowany i pełni rolę wielofunkcyjnego obiektu pilotażowego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE