Kopalnia węgla kamiennego

i

Autor: pixabay.com Kopalnia węgla kamiennego

Nowa kopalnia powstanie w Mysłowicach. Ma fedrować przez 35 lat

2020-12-16 13:18

W Mysłowicach ma powstać nowa kopalnia węgla kamiennego. Prywatna polska firma chce ją zbudować od podstaw, w technologii minimalizującej negatywny wpływ na środowisko.

Zakład będzie korzystać ze złoża Brzezinka-3, które składa się z ponad 88 mln ton węgla. Władze Mysłowic w nowej inwestycji widzą dużą szansę na rozwój miasta.

- Dla naszego miasta jest to jedna z ostatnich szans na wyjście z ogromnych długów, z nicości gospodarczej. Wpływy do kasy miasta będą oscylowały w okolicach 25 milionów, a nawet 30 milionów złotych rocznie z różnych opłat m.in. od wydobycia, z podatku CIT, czy środowiskowych. Jeżeli mądrze będziemy działali, nasze miasto zmieni się nie do poznania - powiedział nam prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

Kopalnia zatrudniać będzie około 900 osób, kolejnych 3-4 tys. nowych miejsc pracy powstanie w otoczeniu przedsiębiorstwa, głównie w Mysłowicach. Eksploatacja ma być prowadzona przy zastosowaniu nowatorskiej technologii. Dlatego szkody górnicze jeśli będą, to minimalne.

- Nikt o zdrowych zmysłach nie pozwoliłby aby nowa kopalnia fedrowała tak jak Ziemowit, tak jak kopalnia z Jaworzna Tauron, czy nasza KWK Mysłowice Wesoła czyli na zawał. Tam dokonywane jest spustoszenie na powierzchni, domy się zapadają, pękają. Tutaj kopalnia jest jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie i zabezpieczenia są tak poczynione, że my nie martwimy się - dodaje prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

Łączna wartość inwestycji to ponad 2 mld zł. Na razie nie wiadomo, kiedy kopalnia zostanie otwarta.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Diablo 4 i Far Cry 6 [Najbardziej wyczekiwane gry 2021] | ESKA XD - Blogier #12