Noc Teatrów Metropolii 2019 już 9 listopada. Co warto zobaczyć?

2019-11-07 9:45 NAU
Teatr Zagłębia_Księga dżungli
Autor: Andrzej Bęben

Aż w piętnastu teatrach będzie można spędzić Noc Teatrów Metropolii 2019. Wybór jest bardzo szeroki, a repertuar różnorodny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są premiery i nowości na scenach teatru dramatycznego, komediowego , w stylu klasycznym lub offowo. Będą też warsztaty i spotkania z ludźmi teatru. Nie lada atrakcje czekają na widzów podczas 10. Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się już 9 listopada.

Noc Teatrów Metropolii 2019 już 9 listopada. Są nowości i premiery

Przed nami 10.edycja Nocy Teatrów Metropolii. Ta impreza jest już tradycją na Śląsku i Zagłębiu. W tym roku ponownie przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek dla widzów.

- Teatry przygotowały spektakle i imprezy towarzyszące zarówno dla koneserów sztuk scenicznych, jak i tych, którzy chcą zacząć przygodę z teatrem- tłumaczy Daria Kosmala, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dodaje, że uczestnicy wydarzeń odbywających się w ramach Nocy Teatrów Metropolii 2019 będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów regularną komunikacją miejską. Ma to być zachęta, aby tej magicznej nocy nie ograniczać się do jednego teatru.

Noc Teatrów Metropolii to 15 obiektów w 8 miastach aglomeracji

Wiemy już co dla widzów przygotowały obiekty kultury w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Teatr Śląski w Katowicach, zaprezentuje jeden ze swoich hitów, czyli „Sztukę” Yasminy Rezy. Z kolei Teatr Rozrywki w Chorzowie wystawi spektakl pt. „Mariacka 5”. To przedstawienie, w którym Elżbieta Okupska, wcielająca się w rolę starej ulicznicy, w przejmujący, tragikomiczny sposób opowiada o swoim życiu. Na bliskie spotkania z aktorami tuż po komedii „Ściana”  będzie można liczyć z kolei w Teatrze Żelaznym w Katowicach. Marta Marzęcka- -Wiśniewska, Piotr Wiśniewski, czy znany z serialu „M jak miłość” Paweł Okraska, opowiedzą o „teatralnej kuchni”.

Specjalnie na tegoroczną Noc Teatrów Metropolii – Teatr Nowy w Zabrzu przygotował „Emigrację”, spektakl na podstawie bestselerowej powieści Malcolma XD, autora, który, pozostając anonimowym, stał się najbardziej znanym twórcą pasty – nowego gatunku literackiego, królującego w Internecie.

Teatr Nowy zapowiada także spotkanie z autorem, który będzie fizycznie obecny, choć „niewidzialny”.

Świeżutką produkcję dla najmłodszych dzieci (1-5 lat), o wdzięcznym tytule „O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć”, przygotował katowicki specjalnie Teatr Gry i Ludzie. Dzieci, wraz z rodzicami, zachęcane do aktywności przez aktorki, będą uczestniczyć w przedstawieniu, siedząc na scenie pokrytej miękką trawą.

Interaktywną propozycję dla jeszcze młodszych dzieci ma też Teatr Miejski w Gliwicach. Dzieciaki w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, wraz z opiekunami, będą mogli udać się w podróż angażującą wszystkie zmysły.

To tylko kilka przykładów sztuk z bogatego repertuaru, który przygotowały teatry w Metropolii. Pamiętajmy, że wydarzenia będą się odbywały łącznie w piętnastu teatrach i na 25 scenach.

Podczas Nocy Teatrów będą odbywały się też warsztaty. Uczestnic będą mogli wcielać się w role aktorów czy też nauczyć się tworzenia rekwizytów. W Śląskim Tatrze Lalki i Aktora Ateneum będzie można nauczyć się m.in. projektowania kostiumów, a w Teatrze Dzieci Zagłębia poznać tajniki zawodu aktora.Z kolei bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark przygotuje warsztaty z beatboxu dla dzieci i młodzieży. 

W Operze Śląskiej można będzie poćwiczyć wokal, podczas lekcji śpiewu operowego czy spróbować swoich sił w balecie.

Bilety na spektakle, jak co roku podczas Nocy Teatrów, są w promocyjnych cenach, a niektóre spośród przedstawień można obejrzeć za darmo. Wydarzenia towarzyszące także są darmowe lub za niewielką opłatą. Dodatkowo uczestnikom wydarzeń Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia daje możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską- autobusami, trolejbusami i tramwajami. Aby skorzystać z tej oferty należy pobrać ze strony www.nocteatrowmetropolii.pl specjalny bilet okolicznościowy.

Pełen program Metropolitalnej Nocy Teatrów znajduje się na stronie www.nocteatrowmetropolii.pl