Niszczycielska burza spadła na Śląsk. W Raciborzu oberwanie chmury

2022-07-02 8:19

Intensywne burze przeszły przez Śląsk i całe województwo śląskie. Wieczorem w piątek i w nocy burze nadeszły od zachodu i południa. Miały niszczycielską moc. Prawie 2 tys. odbiorców nie ma prądu. Pozalewane są domy i ulice.

Burza na Śląsku

Tak długo trwającej burzy dawno nie było nad województwem śląskim. Pierwsze porywy wiatru nadeszły z południa wieczorem i uderzyły na Racibórz, Nędzę i inne wsie. Gwałtownej burzy towarzyszyły silne wyładowania atmosferyczne, a przede wszystkim intensywny deszcz. 

- To była ściana deszczu. Chwilami nie było widać dalej niż na 50 metrów a to był dopiero wczesny wieczór. W ciągu kilku chwil drogą zaczęła płynąć rwąca brudna rzeka. Strasznie to wyglądało - mówi jedna z mieszkanek Raciborza.

Gdzie jest burza?

Burza trwała przez całą noc. Imponujące wyładowania atmosferyczne nagrywali mieszkańcy swoimi telefonami komórkowymi aż do godz. 3 w sobotę. Burza przeszła następnie w stronę Gliwic, Raciborza i dalej w kierunku Katowic, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. W tym czasie straż pożarna odnotowała wiele zgłoszeń do zalanych piwnicy, domów, powalonych drzew. 

- Niestety prawie 2 tys. odbiorców w województwie śląskim zostało pozbawionych energii elektrycznej. Nawałnica pozrywała przewody energetyczne - informuje Marek Kubiak zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Straty po burzy na Śląsku

W związku z wydanymi ostrzeżeniami od godz. 07:30 dnia 01.07.2022 r. do godz. 07:00 dnia 02.07.2022 r. straż pożarna interweniowała na terenie woj. śląskiego aż 161 razy.

Najczęściej były to interwencje związane z huraganowym wiatrem, który poczynił poważne straty. Strażący wyjeżdżali także do pompowania wody z zalanych posesji.

  • zdarzenia związane z silnym wiatrem (98),
  • pompowanie wody (22) - zalane posesje, jezdnie.

Najwięcej interwencji strażacy zanotowali w powiatach:

  • raciborskim (24),
  • rybnickim (22),
  • Jastrzębiu Zdroju (12),
  • Gliwicach (12).
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE