Nietypowe Walentynki w Katowicach. Mieszkańcy będą budować... budki dla ptaków [ZDJĘCIA]

2020-02-13 9:37 NAU

Ta niezwykła walentynkowa akcja to w Katowicach już mała tradycja. Podczas Święta Zakochanych katowiczanie wezmą do ręki nie kwiaty i czekoladki, ale... młotki i wkrętarki. Wszystko po to, żeby zbudować kilkaset budek lęgowych dla ptaków, a nawet nietoperzy. Gotową budkę każdy będzie mógł wziąć zupełnie za darmo ze sobą i powiesić na drzewie. Ptaszkowe Love to akcja, która odbędzie się 15 lutego w centrum handlowym Trzy Stawy,

Ptaszkowe Love w Katowicach

Już w najbliższą sobotę 15 lutego w Centrum Handlowym 3 Stawy po raz czwarty zabrzmią odgłosy młotków i wkrętarek, zwiastujące nadchodzącą wiosnę i powrót ptaków na miejskie tereny. Przez cały dzień mieszkańcy Katowic i okolic będą budować budki lęgowe, które rozwieszone zostaną, według uznania mieszkańców, m.in. w ogrodach czy na działkach. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł przyczynić się do odtwarzania populacji małych ptaków w miastach, których brak schronienia zmusił do emigracji. Instruktorami montażu będą wyjątkowi stolarze z Ośrodka Terapii SPES. To właśnie oni, uczestnicy warsztatów, osoby niepełnosprawne intelektualnie, od kilku tygodni przygotowują części składowe do budek.

Będzie też sporo innych atrakcji dla dużych i małych: ciekawe rozmowy z pracownikami Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, ekologiczny kącik dla dzieci wraz z warsztatami sadzenia roślinek Dzieciaki – Sadzeniaki, które przygotował Leroy Merlin. Będzie też mini wystawa kilkunastu rodzajów budek lęgowych, wraz ze zdjęciami zamieszkujących je skrzydlatych milusińskich.

W tym roku Ptaszkowe Love wspiera również sowy i nietoperze. Dlatego powstanie kilka specjalnych, dużych budek dla puszczyków, które coraz częściej pojawiają się w parkach przy miastach. Przewidziane są też domki dla nietoperzy, które w naturalny sposób pomagają nam uporać się z plagami komarów - jest ich szczególnie dużo przy zbiornikach wodnych, takich jakie znajdują się w Dolinie Trzech Stawów.

Do akcji organizowanej przez Centrum Handlowe 3 Stawy przyłączył się Urząd Miasta Katowice, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES i Leroy Merlin, który zapewnia narzędzia do montażu budek. Patronat honorowy nad akcją objął Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.