Znaleziono drewniany wodociąg w Bytomiu

i

Autor: Tomasz Sanecki/UM Bytom

Historia

Nietypowe odkrycie w Bytomiu. Znaleziono drewniany wodociąg z XIX wieku ZDJĘCIA

W trakcie prac przy ul. Piekarskiej w Bytomiu znaleziono... drewniany wodociąg pochodzący z XIX wieku. Archeolog pobrał próbki drewna, które zostaną zbadane w laboratorium Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Bytomiu znaleziono drewniany wodociąg

Wykonawca przebudowy ul. Piekarskiej w Bytomiu, w trakcie prac ziemnych, trafił na nietypowe znalezisko. Chodzi o kilkumetrowy odcinek drewnianego wodociągu pochodzącego najprawdopodobniej z XIX wieku.

Archeolog pobrał próbki drewna i zostaną one teraz zbadane w laboratorium Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowcy będą bowiem starali się określić przybliżoną datę pochodzenia tego znaleziska.

- Konstrukcja wodociągu na ulicy Piekarskiej charakterystyczna jest przede wszystkim dla czasów nowożytnych, choć już w średniowieczu, w większych miastach, takich jak Wrocław budowano tego typu infrastrukturę. Drewniane wodociągi wykonywano zwykle z pni drzew, drążąc w nich otwory specjalnymi świdrami - wyjaśnia, cytowany przez bytomski magistrat, Radosław Zdaniewicz, archeolog z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej. . 

Najnowsze odkrycie archeologiczne potwierdza działania wodociągów miejskich w mieście w XIX wieku. W 1970 roku fragment drewnianego wodociągu odkryto w rejonie Rynku, a w 1985 roku rurociąg odkopany został natomiast na skrzyżowaniu ul. Jainty/Piekarskiej i Wrocławskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE