Interwencja policji na Skałce w Świętochłowicach

i

Autor: FB/Koronawirus

Policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który przechodził przez park. Zobaczcie nagranie ze Skałki w Świętochłowicach [WIDEO]

2020-04-14 10:45

Mandat za spacer po parku? W dzisiejszych czasach to nic dziwnego. Pandemia koronawirusa trwa, a w naszym kraju wciąż obowiązuje wiele obostrzeń i zakazów. Nie jest to łatwe dla nikogo. Łatwego zadania nie mają też policjanci, którzy muszę egzekwować przestrzeganie nowo wprowadzonych przepisów. Dlatego też mieli prawo podjąć interwencję wobec mężczyzny, który... przechodził przez park. Niestety nie wszystko szło po ich myśli. Zobaczcie.

Policyjna interwencja na Skałce w Świętochłowicach. Mężczyzna przechodził przez park

Czy za spacer po parku można dostać mandat? Jak najbardziej. Nawet jeśli przechodzimy przez park w drodze do domu albo do pracy. Takie są przepisy. Nowe wytyczne rządu mówią jasno o tym, że nie powinniśmy spacerować w miejscach rekreacji. Do parków czy lasów po prostu nie możemy wchodzić w najbliższym czasie. Przepisy w dobie pandemii koronawirusa są na tyle nieostre, że dochodzi do wielu absurdalnych sytuacji, gdy interweniuje policja mimo ogromnego sprzeciwu osoby, wobec której podejmowane są czynności. Przykład takiej kuriozalnej interwencji policji mieliśmy w Świętochłowicach na popularnej Skałce w środę, 8 kwietnia. Zobaczcie nagranie.

Na powyższym nagraniu widzimy interwencję policjantów z katowickiego oddziału prewencji, którzy zwrócili uwagę mężczyźnie, przechodzącemu przez park na popularnej "Skałce". Policjanci poinformowali mężczyznę, że wstęp do parku jest obecnie zabroniony. Mieszkaniec Świętochłowic tłumaczył się, że przechodzi tylko przez park, bo to dla niego najkrótsza droga z pracy do domu. Mężczyzna był wyraźnie wzburzony, prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Postanowił nagrać całą interwencję.

Całe nagranie trwa około 6 minut. Na filmie widzimy, że to nagrywający mężczyzna jest osobą bardziej aktywną, prowokatorem. Policjanci natomiast zachowują się spokojnie i czekają na wsparcie kolegów. Oglądając nagranie trudno nie oprzeć się wrażeniu, że napięta sytuacja związana z koronawirusem nie służy absolutnie nikomu. A policjantom należy czasami, tak po ludzku, współczuć. Oni też nie mają łatwego zadania przy egzekwowaniu nieostrych przepisów.

Mandat za spacer po parku. Stanowisko policji

O komentarz w sprawie interwencji poprosiliśmy rzecznika Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

- Policjanci zgodnie z prawem wylegitymowali mężczyznę przechodzącego przez park w Świętochłowicach. Miało to związek z rządowym rozporządzeniem dotyczącym ograniczeń w poruszaniu się w przestrzeni publicznej - informuje st. sierż. Paulina Wierzbowska ze świętochłowickiej komendy. Mężczyzna został poinformowany o tym, że jest zakaz wstępu do parków. To, co działo się dalej, widzieliśmy na filmie nagranym przez mężczyznę. Ostatecznie został on ukarany mandatem w wysokości 100 złotych za używanie słów nieprzyzwoitych - dodaje st. sierż. Paulina Wierzbowska.

Ostatecznie policjanci nie zdecydowali się na ukaranie mieszkańca Świętochłowic za przejście przez park, skończyło się jedynie na pouczeniu. Nie jest jednak wykluczone, że mężczyźnie grożą konsekwencje w związku z upublicznieniem wizerunku policjantów bez ich zgody.

Znasz swoje prawa? Sprawdź, za co policjant może Cię ukarać

Pytanie 1 z 7
Czy policjant może zatrzymać Cię za wyprzedzenie radiowozu?
COŚ DOBREGO #003