Niedźwiedź w Beskidzie Żywieckim

i

Autor: SdN WILK Miłośnicy przyrody zrobili filmik pokazujący niedźwiedzie w Beskidach.

Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim. Jest wideo z fotopułapki

Niedźwiedzie zostały nagrane przez fotopułapki ustawione w kilku miejscach Beskidu Żywieckiego. Stowarzyszenie dla Natury WILK pokazało krótki najnowszy filmik wideo, który dokumentuje życie niedźwiedzi w Beskidach.

Niedźwiedzie w Beskidach

Niedźwiedzie w Polsce żyją w Tatrach i Bieszczadach. Ta wiedza jest powszechna. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że niedźwiedzie żyją w Beskidach. To ten sam gatunek niedźwiedzia brunatnego. Udowadniają to naukowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu dla Natury WILK.

W lasach Beskidu Żywieckiego rozstawili fotopułapki, na które dały się złapać niedżwiedzie. Efekt kilku miesięcy poszukiwań został właśnie upubliczniony w formie nagrania wideo. 

- Niedźwiedzie wszystkim kojarzą się z Bieszczadami i Tatrami. Tymczasem Beskid Żywiecki to stała ostoja tego gatunku, miejsce gawrowania i co bardzo istotne - rozrodu. Nasze fotopułapki regularnie rejestrują obecność samic i samców, a nawet młodych niedźwiedzi w różnych miejscach Beskidu Żywieckiego - informują członkowie Stowarzyszenia dla Natury WILK.

Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim WIDEO

Gdzie w Polsce żyją niedźwiedzie brunatne

Niedźwiedź brunatny jest największym lądowym drapieżnikiem występującym w Europie. Charakteryzuje się masywną sylwetką ciała z wystającymi ponad linię grzbietu łopatkami. W Polsce aktualnie żyje zaledwie około 100 niedźwiedzi.

Naukowcy wyznaczyli trzy główne obszary stałego występowania niedźwiedzia w polskich Karpatach:

  • 1. Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki i Gorce,
  • 2. Tatry,
  • 3. Beskid Śląski i Żywiecki.

Ostoje, w których potwierdzono stały rozród gatunku to Bieszczady, Tatry i Beskid Żywiecki. Polski zasięg niedźwiedzia brunatnego jest najbardziej na północny- zachód wysuniętą częścią populacji karpackiej.

Jak dobrze znasz nazwy zwierząt po angielsku? My podajemy polską nazwę, ty angielską [QUIZ]

Pytanie 1 z 20
Jak po angielsku nazwiesz gąsienicę?