Elwira Kabat Georgijewa

i

Autor: Mediateka

Pożegnanie

Nie żyje Elwira Kabat-Georgijewa. To ona stworzyła Zagłębiowską Mediatekę

Elwira Kabat-Georgijewa nie żyje. Zmarła wieloletnia dyrektorka biblioteki w Sosnowcu, która przekształciła ją w prężnie działająca Zagłębiowską Mediatekę. Kondolencję składają rodzinie najbliżsi znajomi i przyjaciele. Mediateka opublikowała wzruszające pożegnanie.

Zmarła Elwira Kabat-Georgijewa, wieloletnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Przez wiele lat kierowała sosnowiecką biblioteką, czyniąc ją jedną z najprężniej działających instytucji w województwie śląskim. To właśnie ona zabiegała i doprowadziła do przekształcenia Biblioteki Głównej w Zagłębiowską Mediatekę - najnowocześniejsze centrum kulturalne w mieście i okolicach.

Wielkim sukcesem Elwiry Kabat-Georgijewej były także Sosnowieckie Dni Literatury, których była pomysłodawczynią i gorącą orędowniczką, oraz międzynarodowy festiwal Przestrzeń Słowa.

Zawsze pełna pasji, ogromnego zaangażowania w pracę, poczucia misji szerzenia kultury i promocji czytelnictwa, zawsze z sercem do czytelników i pracowników. Trudno uwierzyć, że już nigdy nie zasiądzie z nami w Auli Mediateki i nie będzie dyskutować o literaturze, teatrze, filmie… - napisali pracownicy Mediateki w Sosnowcu.

Kim była Elwira Kabat-Georgijewa

Elwira Kabat-Georgijewa dała się zapamiętać jako odważna i aktywna działaczka kultury, śmiało promująca nie tylko czytelnictwo, ale i nowoczesną role bibliotek w Polsce.

Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Podyplomowego Studium Zarządzania Kulturą Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, redaktor wydawniczy, menadżer kultury, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu.

Pomysłodawczyni Sosnowieckich Dni Literatury (od 2005 r.), a także Kina w Bibliotece, koordynatorka realizacji zadań biblioteki w ramach programów MKiDN.

W 2008 r. powołana do grona ekspertów w dziedzinie kultury w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007−2013. Od 2010 r. działa w pracach Forum Dyrektorów Bibliotek Publicznych Województwa Śląskiego, od 2015 r. zasiadała w Radzie Programowej Pałacu Schoena − Muzeum w Sosnowcu oraz od 2016 r. – w Kapitule Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Sosnowca”. W 2012 r. uhonorowana odznaką MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2016 r. otrzymała wyróżnienie w kategorii kultura w ramach Nagrody „Kobieta Humanitas” przyznawanej przez uczestników II Konwentu Kobiet Sukcesu.

Gwara zagłębiowska QUIZ Czy dogadasz się w Sosnowcu?

Pytanie 1 z 10
Ferdymanka to po zagłębiowsku: