Nie wiadomo jak długo będzie zamknięty wiadukt na DK86 w Katowicach. Eksperci analizują uszkodzenia

2020-06-30 7:10 JŁ, NAU

To nie są dobre prognozy dla kierowców. W ubiegły weekend ulewa zniszczyła wiadukt na DK86 w Katowicach. Z tego powodu kierowcy muszą się liczyć nawet na wielotygodniowe utrudnienia i objazdy. Zmiany w rozkładzie jazdy wprowadził ZTM i Koleje Śląskie. Więcej na slask.eska.pl

Zniszczony wiadukt na DK86. Jak długo droga będzie zamknięta?

Trwają prace zespołu ekspertów, którzy analizują sytuację na wiadukcie na DK86 w Katowicach w ciągu ulicy Pszczyńskiej. W weekend potężna ulewa podmyła nasyp wiaduktu. Droga musiała zostać wyłączona z ruchu ze względów bezpieczeństwa.

- Jesteśmy w kontakcie ze służbami i wykonawcą, działa także sztab kryzysowy i pracuje grono ekspertów. Czekamy na analizę sytuacji. W tym tygodniu na pewno ruch nie zostanie wznowiony na odcinku wzdłuż ulicy Pszczyńskiej na wysokości Giszowca. Nie możemy mówić o konkretnych terminach, ale trzeba się liczyć z tym, że wyłączenie może obowiązywać przez najbliższe kilka tygodni – informuje Ewa Lipka z urzędu miasta w Katowicach.


DK86 jest jedną z najważniejszych arterii w aglomeracji górnośląskiej. Średnio w ciągu doby korzysta z tej trasy ponad 50 tysięcy pojazdów. Oznacza to ogromne utrudnienia, wyznaczono objazdy na trasie z Katowic do Tychów: na węźle Murckowskim utrzymany zostanie zjazd na A4 w kierunku Krakowa i Wrocławia, a także ustanowiono objazd na Tychy trasą A4 – S1.

W kierunku Katowic:

  • w Tychach przekierowanie ruchu do Sosnowca oraz Pyrzowic na trasę S1, z jednoczesnym utrzymaniem ruchu w kierunku Katowic dla mieszkańców dzielnic Murcki i Giszowiec, oraz dojazdu do ul. Beskidzkiej i Boya Żeleńskiego,
  • zablokowanie zjazdu z ul. Beskidzkiej w kierunku centrum Katowic,
  • zablokowanie wjazdu na wiadukt nad ul. Kolistą, z jednoczesnym utrzymaniem ruchu w ul. Kolistą w kierunku ul. 73 Pułku Piechoty do DK 81 – A4 – DK 86 w kierunku Sosnowca oraz możliwością zawracania w kierunku Tychów.


W ruchu lokalnym w dzielnicy Giszowiec zalecany jest dojazd ulicami: Gospodarczą, Górniczego Stanu i Szopienicką, jadąc od centrum można kierować się w kierunku Mysłowic.


Jak informuje miasto, podmioty odpowiadające za mapy w internecie wprowadziły już zmiany, dlatego warto korzystać z nawigacji.


Co warto podkreślić zniszczony wiadukt nie opóźnia prowadzonych prac na DK86. Jak dodaje Ewa Lipka wykonawca może wykonywać prace na innych etapach. A to dzięki temu, że nie ma ruchu samochodowego. - Będziemy chcieli wykorzystać ten moment i przyspieszyć prace. Na razie idą zgodnie z harmonogramem. Być może zamknięcie uda się wykorzystać w pracach, które wcześniej wymagały zamknięta – podkreśla Lipka.

ZOBACZ TAKŻE: Wybory prezydenckie 2020 w woj. śląskim. W Katowicach i Sosnowcu wygrał Rafał Trzaskowski [WYNIKI W MIASTACH I POWIATACH]

Zniszczony wiadukt na dk86. Spore zmiany w komunikacji miejskiej

ZTM pierwsze zmiany w komunikacji miejskiej spowodowane ulewą i wyłączeniem z ruchu ul. Pszczyńskiej wprowadził już w niedzielę. – W ten sposób możliwie szybko zareagowaliśmy na zaistniałą sytuację i mimo trudnych okoliczności umożliwiliśmy przemieszczanie się komunikacją miejską pomiędzy Katowicami a Tychami – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

– Po pierwszych analizach przeprowadzonych w pierwszy dzień roboczy od tej ulewy, kończymy opracowywać korektę do wprowadzonych wczoraj rozkładów jazdy. Nowe rozkłady w większym stopniu będą dostosowane do sytuacji na drodze i nowo zaistniałych potoków – dodaje Wawrzaszek.


Zmiany dotyczą linii kursujących z południowych dzielnic Katowic, Mysłowic i Tychów. To linie 1, 4, 14, 672, 672N, 673 i 920.


Linia 920 kursuje na trasie Giszowiec Kopalnia Staszic – Katowice Aleja Korfantego. Pozostałe do centrum Katowic pojadą ulicami: Kolistą, Mysłowicką, Szopienicką, Górniczego Dorobku, Gospodarczą, by wtedy włączyć się w rozkładowe trasy. Do Murcek autobusy pojadą ulicami: Trzech Stawów, Gospodarczą, Górniczego Dorobku, Szopienicką, Mysłowicką i Kolistą. Cały rozkład jazdy znajdziecie na stronie metropoliaztm.pl


Szybko zareagowały też Koleje Śląskie. Pociągi wyjeżdżające z Tychów o godzinach 6.39 i 7.05 mają zwiększoną pojemność, ale przewoźnik zapowiada kolejne zmiany.

- Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom pasażerów. Będziemy współpracować ze sztabem kryzysowym urzędu miasta. Ważna jest też kwestia wsparcia i dobra wola zarówno strony rządowej jak i samorządowej, którzy już zaoferowali pomoc i wsparcie. Zależy nam na tym żeby podróżni do pracy i szkoły nie zostali sami sobie. Będziemy przygotowywać siatkę połączeń, tak żeby dobrze obsłużyć linie na trasie Tychy – Katowice; Pszczyna – Katowice; Czechowice – Katowice – mówi Tomasz Musioł, rzecznik Kolei Ślaskich.

Gigantyczne kolejki do głosowania w Sosnowcu