Narodowe Święto Niepodległości w woj. śląskim [PROGRAM]

2019-11-10 22:38 RED
Flaga Polski
Autor: pixabay.com (CC)

Już w najbliższy poniedziałek Polacy będą świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji także w województwie śląskim przygotowano liczne oficjalne wydarzenia, ale i te bardziej rozrywkowe.

Bywały już w Katowicach huczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, którym towarzyszyły parady czy widowiskowe niskie przeloty wojskowych myśliwców. Co władze regionu przygotowały z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę państwowej niezależności? 

Tym razem będzie jednak bez szczególnych fajerwerków, choć mieszkańcy mają jeszcze w pamięci niedawną paradę wojskową 15 sierpnia, gdy ulicami stolicy województwa przejechały m.in. czołgi.

Zgodnie z zapowiedzią, o 9:45 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego. 15 minut później pod archikatedrą wystąpi Orkiestra Dęta Katowice oraz uczniowski chór z X LO w Katowicach. Następnie zaplanowano jeszcze:

o 10:30 uroczystą mszę w intencji Ojczyzny celebrowaną przez ks. abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej

o 12:00 uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Bolesława Chrobrego (wspólne odśpiewanie hymnu z udziałem młodzieży z X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach oraz Górniczej Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas oraz podniesienie flagi państwowej, wystąpienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów, uroczysta defilada, przejazd 3 Pułku Ułanów Śląskich na koniach).

Na 13:30 przewidywany jest pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz medycznych (plac Sejmu Śląskiego) oraz... poczęstunek wojskową grochówką.

Niepodległościowy koncert na Stadionie Śląskim


- Już po raz ósmy Stadion Śląski organizuje specjalne wydarzenie z okazji Święta Niepodległości. Wszyscy uczestnicy zgromadzeni na terenie stadionu będą mogli zobaczyć wielką wystawę militariów, w tym m.in.: czołgi, pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, armatę dywizyjną, wyrzutnię rakiet i wiele innych. Nie zabraknie również licznych wystaw, jak choćby tych dotyczących broni i amunicji, a także związanych z powstaniami śląskimi - informują z kolei przedstawiciele Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

W Zagłębiu świętowanie będzie bardziej oficjalne, bo w poniedziałkowy wieczór w kościele pw. św. Tomasza Apostoła zaplanowano Koncert Muzyki Polskiej.

CO JESZCZE WYDARZY SIĘ 11 listopada w regionie? CZYTAJCIE: