Chełm Śląski

i

Autor: Wikipedia

Ranking

Największe wsie w Polsce. W jednej z nich mieszka 13 tys. osób. Tyle co w Republice Nauru

W największej wsi w województwie śląskim mieszka ponad 13 tys. osób. To więcej niż w Wiśle, stolicy polskiego narciarstwa. O tym, które miejscowości wiejskie mogą się pochwalić największą populacją dowiesz się z naszego artykułu.

Na początek trochę danych. W województwie śląskim jest obecnie 1097 wsi. Zdecydowana większość, bo aż 834 przynależy do gmin wiejskich, a 263 do gmin miejsko-wiejskich.

Największe skupisko wsi występuje w gminie Kłomnice obok Częstochowy. Jest ich tam 28. Z kolei najmniej doliczymy się w gminie Jaworze obok Bielska-Białej, gdzie jest tylko jedna wieś.

W tej wsi na Śląsku mieszka więcej mieszkańców, niż w niejednym mieście

Ale w których śląskich wsiach mieszka najwięcej ludzi? Na liście znajdują się takie miejscowości jak Kobiór, Brenna i Bojszowy. Wiele z nich może się pochwalić większą populacją niż miasta. W naszej galerii znajdziesz listę 20 wsi województwa śląskiego o największej liczbie mieszkańców.

Dane pochodzą ze strony polskawliczbach.pl, która bazuje na statystykach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku.