Najnowocześniejszy budynek mieszkalny w Polsce powstanie w Mysłowicach. Będzie to Demonstrator Technologii

2022-05-23 13:36
Demonstrator Technologii w Mysłowicach (wizualizacja)
Autor: #DMDmodular Demonstrator Technologii w Mysłowicach (wizualizacja)

Budowa Demonstratora Technologii możliwa będzie dzięki wygranej Mysłowic w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budynek dzięki wysokim parametrom izolacyjnym będzie wymagał niskiego zapotrzebowania na ogrzewanie. Będzie miał też zerowy lub dodatni bilans zużycia energii.

Demonstrator Technologii jest budynkiem wielorodzinnym wykonanym w technologii prefabrykowanej 2D lub modułowej 3D, umożliwiającej wytworzenie konstrukcji poza placem budowy.

- Jeżeli chodzi o ogrzewanie, o energię elektryczną to oczywiście będą wykorzystane odnawialne źródła energii. W związku z tym budynek powinien być pod tym względem samowystarczalny, nie powinien generować zapotrzebowania z sieci. Równie takie nowatorskie rozwiązania są stosowane w przypadku wody, gdzie planuje się odzysk wody szarej w możliwie największym stopniu. Tutaj też jest przewidziane wykorzystanie deszczówki - powiedziała nam dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach Małgorzata Książek-Grelewicz.

Demonstrator Technologii w Mysłowicach. Zobacz wizualizacje

Najnowocześniejszy budynek mieszkalny w Polsce

Budynek będzie wyposażony w zintegrowany systemu zarządzania budynkiem tzw. BMS (Building Management System) pozwalający zarządzać energią elektryczną, energią cieplną, wentylacją, klimatyzacją wodą i ściekami we wszystkich pomieszczeniach, kontrolowanego przez użytkownika mieszkania/administratora budynku.

Budynek będzie również wyposażony w punkty ładowania pojazdów elektrycznych - 6 punktów ładowania o mocy minimalnej 7,0 kW każdy.

W budynku powstanie 27 mieszkań, w tym: 15 mieszkań o minimalnej powierzchni użytkowej 45 m2 oraz 12 mieszkań o minimalnej powierzchni użytkowej 60 m2. Wszystkie mieszkania będą wykończone w standardzie pod „klucz”, będą wyposażone m.in. w meble kuchenne i sprzęt AGD w zabudowie.

Demonstrator wejdzie w skład zasobu mieszkaniowego Miasta Mysłowice co oznacza, że znajdujące się w nim mieszkania przeznaczone będą dla gospodarstw domowych, których dochody nie pozwalają na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.

Mieszkanie w Demonstratorze Technologii będzie się wiązało z również dodatkowymi obowiązkami dla najemców takimi jak np. udział w szkoleniach z korzystania z Demonstratora i znajdujących się w nich instalacji, kontrolowanie zużycia mediów w tym energii elektrycznej, energii cieplnej i wody, ścisłego przestrzegania instrukcji użytkowania obiektu oraz szereg innych obowiązków związanych m.in. z udostępnieniem mieszkań dla celów badawczych oraz promocyjnych.

Koszt budowy demonstratora wyniesie ponad 12 mln złotych i w całości zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE