Nagroda im. Kazimierza Kutza została przyznana po raz trzeci. Wygrała reżyserka teatralna

i

Autor: UM Katowice

Nagroda im. Kazimierza Kutza została przyznana po raz trzeci. Wygrała reżyserka teatralna

Reżyserka teatralna Maja Kleczewska została laureatką tegorocznej nagrody im. Kazimierza Kutza. Statuetka została wręczona już po raz trzeci w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Nagroda im. Kazimierza Kutza przyznana. Otrzymała ją Maja Kleczewska

16 lutego 2023 roku - w dniu 94. urodzin Kazimierza Kutza - poznaliśmy laureata tej prestiżowej nagrody. W tym roku zdobyła ją Maja Kleczewska, jedna z najbardziej cenionych reżyserek teatralnych. Dołączyła tym samym do Anny Dymnej i Szczepana Twardocha, którzy odbierali tę nagrodę wcześniej.

- Gdyby miała swój gabinet, na tabliczce moglibyśmy przeczytać jej imię i nazwisko: Maja Kleczewska. Jaką jest terapeutką? Sądząc po opiniach, które krążą w sieci, nie obiecuje nam nic przyjemnego. Nie zaproponuje miękkiej kozetki, ani tabletki, która odsunie od nas nasze lęki i traumy. Gwarantuje za to długi i nieprzyjemny proces - powiedział, w trakcie laudacji, członek kapituły przyznającej nagrodę Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej".

Oprócz Mai Kleczewskiej wśród nominowanych do tytułu w tym roku byli: rysowniczka Marta Frej, aktorka Maja Ostaszewska, architekt Robert Konieczny i malarz Henryk Waniek.

Kapituła przyznała także honorowy tytuł "Ambasador Śląska"

Ponadto w tym roku - po raz drugi - kapituła zdecydowała także o przyznaniu honorowego tytułu „Ambasador Śląska". Otrzymał ją prof. Jerzy Buzek. 

- Profesor Jerzy Buzek jest dumą naszego regionu. Potwierdzają to niepoliczone nagrody, doktoraty honoris causa, honorowe obywatelstwa miast, najświetniejsze odznaczenia polskie i zagraniczne. Brakowało mu Nagrody im. Kazimierza Kutza - napisał w laudacji prof. dr hab. Ryszard Koziołek, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Przypomnijmy, że Nagroda im. Kazimierza Kutza została ustanowiona w 2020 roku z inicjatywy Marcina Krupy (prezydent Katowic), Ryszarda Koziołka i Roberta Talarczyka (dyrektor Teatru Śląskiego). 

Wyróżnienie to honoruje nietuzinkowe postaci, którzy swoją działalność artystyczną łączą z zaangażowaniem w społeczne sprawy. 

Nagrodzony otrzymuje statuetkę projektu Erwina Sówki i nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE