Budżet Obywatelski Bytom wyniki

i

Autor: UM Bytom

Nadchodzi nowe! Bytom podał wyniki Budżetu Obywatelskiego!

2022-10-20 12:58

Bajeczne place zabaw dla małych Bytomian, Miasteczko Ruchu Drogowego, Przedszkolaczek na tropie zdrowego żywienia to tylko niektóre projekty, które zwyciężyły w tegorocznym Budżecie Obywatelskim.

43 projekty, prawie 30 tysięcy głosów oddanych przez 16,5 tysięcy bytomian i aż 11 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy zdecydowali, że zrealizowany zostanie jeden projekt z puli od 500 tys. zł do 2 mln zł oraz 10 projektów z puli poniżej 500 tys. zł. Według szacunkowych kosztów realizacja wybranych projektów będzie kosztowała prawie 6 mln zł.

- Po raz kolejny pokazaliście że Bytom nie jest wam obojętny. Przed nami realizacja kolejnych 11 inicjatyw, dzięki którym kolejne bytomskie zakątki będą się zmieniać na lepsze. Dziękuję wnioskodawcom za zaangażowanie w przygotowanie i promocję swoich projektów oraz wszystkim bytomianom, którzy wzięli udział w głosowaniu - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

W tegorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego oddanych zostało 29 977 ważnych głosów.

Bytomski Jarmark Staroci do realizacji

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy postawili na Bytomski Jarmark Staroci - projekt, który zakłada przeniesienie Bytomskiego Jarmarku Staroci na teren byłego basenu otwartego w Szombierkach przy ul. Frycza-Modrzewskiego. To dobra informacja zarówno dla poszukiwaczy skarbów, jak i wystawców, bo poprawi się komfort jednych i drugich. Kupcy zyskają betonowe stoły, na których będą mogli wystawiać swoje towary, teren zostanie oświetlony i powstaną alejki. Teren zostanie ogrodzony oraz zamontowany będzie monitoring. Wydzielone zostaną miejsca dla gastronomii , a także dla food-trucków. Nowo powstały teren będzie można wykorzystać również na inne imprezy. Na inwestycję, którą wyceniono na prawie 2 miliony zł, zagłosowało 3780 bytomian.

Projekty mniejsze - aż 10 propozycji wybranych

Podczas tegorocznego głosowania mieszkańcy chętnie oddawali swoje głosy także na projekty związane z budową nowych placów zabaw, remonty dróg i chodników. Wśród projektów, które wybrano do realizacji znalazły się także te o charakterze społecznym czy edukacyjnym. Najwięcej swoich głosów bytomianie oddali na:

Artystyczna Przystań Młodych - realizacja warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży. W ramach projektu planowane są trzy formy aktywności artystycznej: 3 - Jednodniowy festiwal artystyczny przeprowadzony w miesiącu wrześniu (aleja przy ul. Alojzjanów i Staffa lub plac przy Spółdzielczym Klubie Sezam, ul. Chorzowska 57b oraz plac przy Spółdzielczym Klubie Relaks, ul. Zabrzańska 78), który będzie prezentacją dorobku kulturalnego dzieci i młodzieży przed szerszą publicznością. Głosowało: 2237 osób.

Przedszkolaczek na tropie zdrowego żywienia - projekt będzie realizowany w 9 przedszkolach miejskich: tj.: 2; 4; 8, 18; 30; 25, 52, 53, 59. Przedszkola miejskie zostaną doposażone w sprzęt gastronomiczny służący do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej. Głosowało: 1128 osób.

Bytom Aktywne Miasto - projekt polega na modernizacji auli w budynku Szkoły Podstawowej nr 33, dzięki czemu bez konieczności wchodzenia na pozostałe obiekty szkoły, będzie można prowadzić zajęcia sportowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Głosowało: 1126 osób.

Bajeczne place zabaw dla małych bytomian - projekt dotyczy modernizacji i rozbudowy istniejących placów zabaw dla dzieci przedszkolnych, z następujących bytomskich przedszkoli: Przedszkole Miejskie nr 21 "Niezapominajka", Przedszkole Miejskie nr 5, Przedszkole Miejskie nr 31, Przedszkole Miejskie nr 54 i Przedszkole Miejskie nr 29. Głosowało: 1030 osób.

Plac Zabaw, Rekreacja i Bezpieczeństwo w Suchej Górze - projekt zakłada budowę na terenie stadionu sportowego placu zabaw o powierzchni 200 mkw., zakup i montaż trybuny dla kibiców na ok. 50 miejsc, zakup i montaż bramek do piłki nożnej oraz piłkochwytów, zakup sprzętu dla OSP Sucha Góra. Głosowało: 1010 osób.

Miasteczko Ruchu Drogowego "Rowerowy Zakątek" - projekt zakłada budowę miasteczka na terenie SP 45. Będzie to pierwsza taka forma architektury w naszej okolicy. Centralnym punktem będzie rondo, pojawi się układ skrzyżowań i ulic z sygnalizacją świetlną, ze znakami drogowymi. Pojawi się również mini przejazd kolejowy i parking - wyposażony w stojaki na rowery. Przewidujemy również postawienie ławek, tablic informacyjnych z zasadami ruchu drogowego i kosze na śmieci. Głosowało: 1001 osób.

Razem dla Stolarzowic i Górnik - projekt zakłada realizację 7 zadań: adaptacja pomieszczeń na stołówkę szkolną w Szkole Podstawowej nr 43, usunięcie starego ogrodzenia przy Szkole Podstawowej nr 47, wykonanie siłowni zewnętrznej na obiekcie LKS TEMPO Stolarzowice, zakup i montaż ogrodzenia wokół obiektu sportowego LZS RODŁO Górniki, zakup pralnicy oraz suszarki bębnowej do konserwacji i impregnacji ubrań specjalnych typu Nomex dla OSP Górniki, budowa blaszanego pomieszczenia (wiaty, garażu) do przechowywania sprzętu ratowniczego i gospodarczego dla OSP Górniki, zakup odzieży specjalistycznej dla OSP Stolarzowice. Głosowało: 795 osób.

Plac zabaw na terenie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego - plac zabaw dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym przy ul. Tarnogórskiej. Głosowało: 634 osoby.

Dżońcio Park - strefa Rekreacji Dla Psów i Ich Właścicieli - stworzenie strefy rekreacji zarówno dla psów jak i ich właścicieli, miejsca aktywizacji oraz integracji sąsiedzkiej w pobliżu ulicy Juliana Tuwima. Głosowało: 409 osób.

Bytom Miastem Karate - projekt zakłada organizację wydarzenia złożonego z 5 części: – otwartego treningu (warsztatów) karate dla osób niećwiczących - konkursu z nagrodami dla osób, które ukończą warsztaty (mini-zawodów) - gier i zabaw dla dzieci w trakcie trwania. Wydarzenie będzie promować zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną w szczególności poprzez uprawianie karate tradycyjnego. Głosowało: 125 osób.

Jak kształtowało się głosowanie

Łącznie w tym roku w głosowaniu wzięło udział 16 504 mieszkańców. Ponieważ w tym roku mieszkańcy mogli głosować na dwa projekty, łącznie oddali 29 977 ważnych głosów, z czego 415 głosów zostało oddanych w sposób nieprawidłowy. Wpływ na ostateczne wyniki BO Bytom, miała prosta w obsłudze strona, za której pośrednictwem bytomianie oddawali swe głosy, a także intensywne działania promocyjne prowadzone przez wnioskodawców. Projekty, które nie wygrały w tym roku, z powodzeniem będzie można składać w następnej edycji, bo budżet obywatelski jest już stałym elementem konsultacyjnym.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE