Na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będzie rozgrywana gra terenowa

i

Autor: UM Tarnowskie Góry

Na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będzie rozgrywana gra terenowa

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapowiedziało, że na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra będzie rozgrywana gra sprawnościowa - "Cisnymy w szybie".

Podziemna gra terenowa na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra

Wiadomo już, że wkrótce - na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra - będzie można zmierzyć się w ramach gry terenowej. Ma ona wzbogacić ofertę turystyczną, za którą odpowiada Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. 

Rozgrywki "Cisnymy w Szybie" będą odbywać się w Szybie Anioł, którego budowę ukończono pod koniec XVIII wieku. Szyb o owalnym przekroju ma kamienną obudową, a także wymurowane cegłą podszybie. Jest ponadto wyposażony w elektryczną osobową windę, dzięki której można zjechać do podziemnej trasy turystycznej. 

W przeszłości takich udogodnień jednak nie było. Dlatego wspomniana gra będzie odbywała się w klatce schodowej kopalnianego szybu, który ma ponad 40 metrów głębokości.

Jak czytamy w zapowiedzi: uczestnicy będą mieli za zadanie pokonać ok. 16 pięter. Każdy zostanie wyposażony w górnicze narzędzie, lampkę na hełm, a także kartę do zapisywania prawidłowych odpowiedzi. Po drodze trzeba będzie odnaleźć zagadki do rozwiązania. Dzięki temu, będzie można dojść do punktu końcowego. Pod uwagę ma być brany czas pokonania tej trasy. 

Gra obecnie jest testowana i jeśli spodoba się uczestnikom, ten temat w przyszłym roku ruszy pełną parą. 

Turystyka w Tarnowskich Górach się odradza

Przedstawienie założeń gry "Cisnymy w Szybie" było częścią podsumowania roku. W 2022 Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odwiedziło ok. 120 tys. turystów.

Taki wynik jest dowodem, że turystyka - po pandemii koronawirusa - powoli się odradza. Dlatego też SMZT planuje kolejne inwestycje. Na terenie kopalni trwa bowiem remont maszynowni. Ma tu powstać Centrum Czterech Żywiołów, czyli miejsce edukacyjno-ekologiczne. 

- Nazwa jest na razie robocza, bo koncepcja też dopiero się tworzy. [...] Na pewno będzie to miejsce, w którym będziemy opowiadać o innowacyjności i edukować w temacie ekologii - podkreśla Zbigniew Pawlak, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.