Elektrownia jądrowa w Czechach

i

Autor: Unsplash.com Elektrownia jądrowa w Czechach zdj. poglądowe

Gospodarka

Na Śląsku powstaną elektrownie jądrowe. Pierwsze reaktory mają pojawić się w 2026 roku

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie 10 mikroelektrowni jądrowych. Wszystko dzięki umowie o współpracy z amerykańskim inwestorem. Pierwsze reaktory mają się pojawić już za trzy lata.

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma powstać 10 mikroelektrowni jądrowych typu PWR o łącznej mocy 200 MW. Last Energy Polska i KSSE podpisały umowę o współpracy w tej sprawie. Dzięki niej na terenie KSSE pojawią się modułowe elektrownie jądrowe.

Last Energy to amerykański inwestor, deweloper i operator małych modułowych elektrowni jądrowych. Zajmuje się reaktorami typu PWR (Pressurized Water Reactor - Ciśnieniowy Reaktor Wodny) o mocy 20 MW.

Aktualnie projekty SMR są na etapie licencjonowania technologii w krajach, w których ma ona być wdrażana. Na chwilę obecną spółka działa w Wielkiej Brytanii, Rumunii i Polsce.

Jeśli chodzi o certyfikację komponentów, które używamy do projektu, to są to duże, znane międzynarodowe brandy, które te certyfikaty posiadają. My jesteśmy integratorem rozwiązania, tzn. rozwiązanie, które proponujemy jest produkowane przez wielu dostawców komponentów, które integrujemy w jeden projekt małej elektrowni jądrowej wdrażany zgodnie z licencją, którą będziemy uzyskiwać w Polsce od Państwowej Agencji Atomistyki - wyjaśnił prezes Last Energy Polska Damian Jamroz.

Prezes spółki przekazał, że pierwsze reaktory mają być wdrożone już w 2026 r. w jednym z krajów, w których spółka rozwija projekty.

W Polsce Last Energy podpisała do tej pory porozumienia z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Eneą.

Głęboko wierzę, że w Polsce jesteśmy w stanie zrealizować pierwszy projekt z portfolio w 2026 r. - dodał Jamroz.

W KSSE działa ponad 540 przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją. - Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie przedsiębiorców zgromadzonych w KSSE spodziewamy się, że zapotrzebowanie na liczbę reaktorów może znacząco wzrosnąć. Potencjał szacujemy na setki reaktorów - powiedział Jamroz. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje zasięgiem woj. śląskie i 6 powiatów woj. opolskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE