UŚ i dezynfekcja

i

Autor: Dariusz Brombosz

Na rynku brakuje płynów dezynfekcyjnych. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego podpowiadają jak zrobić taki preparat samemu [WIDEO]

2020-03-10 13:46

Alkohol etylowy, izopropanol, gliceryna, woda utleniona i woda destylowana – z tych składników można w domowych warunkach samemu wyprodukować płyn do dezynfekcji . Wirusobójczy roztwór może ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Koronawirus na Śląsku. Chemicy z UŚ robią płyn dezynfekcyjny

Lekarze alarmują, że niewłaściwe nawyki higieniczne wpływają na rozprzestrzenianie się koronawirusa i wywołują chorobę COVID-19. WHO aby każdy z nas w odpowiedni sposób dbał o higienę.

Z powodu braku płynów dezynfekcyjnych czy też ich wysoką ceną na rynku zdecydowaliśmy sami wyprodukować preparat, który pomaga w walce z wirusami. Z pomocą przyszli nam naukowcy z Instytutu Chemii. Płyn jest dostępny na wszystkich wydziałach i akademikach- wyjaśnia Jacek Szymik Kozaczko.

Co ciekawe na załączonym filmie wideo, pracownicy śląskiej uczelni pokazują jak to zrobić w warunkach domowych.

Zobaczcie wideo.

Działanie silnie odkażające i zabezpieczające skórę pacjentów ma również 70-procentowy roztwór etanolu, nazywany potocznie spirytusem.

W ocenie WHO najważniejsze jest jednak częste i dokładne mycie rąk, zwłaszcza, jeżeli korzystamy z toalet publicznych czy środków transportu publicznego. Co najmniej 30-sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Sonda
Czy odwołanie imprez masowych przez prezesa Rady Ministrów jest słuszne?
Koronawirus: lista szpitali