Na rynku w Jaworznie pojawi się kolejny chomik europejski. 30-centymetrowa figurka z brązu będzie "strażnikiem" Kapsuły Czasu

2021-03-26 13:50
Tak będzie wyglądała trzecia figurka chomika europejskiego w Jaworznie
Autor: fb Miasto Jaworzno Tak będzie wyglądała trzecia figurka chomika europejskiego w Jaworznie

Już dwa lata temu Jaworzno zapoczątkowało tworzenie Szlaku Chomików Europejskich. Pierwsza figurka chomika w krakowskiej czapce i z siekierą stanęła na rynku w Byczynie i nawiązuje do historii. Drugi chomik pojawił się na rynku z okazji międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie chomika europejskiego. Trzecia figurka z brązu będzie "strażnikiem" Kapsuły Czasu.

Chomik europejski to ważne zwierzę dla Jaworzna. Miasto od lat stara się uratować populację chomików, które na tych terenach obecne są od 50 tys. lat.

Chomik europejski uznawany jest za "gatunek parasolowy", który zapewnia ochronę polom uprawnym wraz z zamieszkującymi je gatunkami. W 1995 roku w Polsce został on uznany za gatunek chroniony.

Wśród przyczyn spadku liczebności populacji chomika wymienia się ograniczanie działalności rolniczej i proces przekształcania niewielkich pól w nieużytki. Zagrożeniem dla chomików są też drapieżniki, a wśród nich psy i koty.

Od kilku lat władze Jaworzna podejmują działania na rzecz ochrony chomika na swoim terenie. Oprócz badań naukowych prowadzone są również akcje edukacyjne, skierowane do rolników oraz dzieci i młodzieży szkolnej.

Miasto czyni tez starania, by odbudować populację chomika europejskiego na swoim terenie.

Program ochrony chomika europejskiego w Jaworznie jest pierwszym w Polsce projektem tego typu. Miasto wzoruje się na dotychczasowych doświadczeniach mi. in. Holandii.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE