Na lotnisku w Pyrzowicach wylądował Rusłan, jeden z największych samolotów transportowych świata [ZDJĘCIA]

2020-11-24 17:14 Jolanta Skwaradowska

Na Międzynarodowym lotnisku Katowice Airport wylądował Antonov An-124 Rusłan, jeden z największych samolotów transportowych na świecie. Samolot przyleciał z Chin a na pokładzie było 116 ton ładunku - środków medycznych takich jak kombinezony ochronne, maski, fartuchy chirurgiczne, a także pulsoksymetry i termometry bezdotykowe.

Jego maksymalna masa startowa to 405 ton, na pokład może wziąć nawet do 150 ton ładunku, ma 69 metrów długości, 73 metry rozpiętości skrzydeł i ponad 20 metrów wysokości -  Antonov An-124 Rusłan, jeden z największych samolotów transportowych na świecie wylądował na lotnisku w Katowicach Pyrzowicach.

Samolot załadowany środkami medyczny przyleciał z chińskiego Wuhan. Na pokładzie było 116 ton ładunku dla jednej z zabrzańskich firm medycznych. Były to kombinezony ochronne, maski FFP3 o właściwościach antywirusowych i antybakteryjnych, maski tlenowe, fartuchy chirurgiczne, a także pulsoksymetry i termometry bezdotykowe.

- Nie każde lotnisko może przyjąć tak duży samolot i tu już nie chodzi tylko o długość drogi startowej ale o parametry i wytrzymałość samej drogi startowej. My budując nową infrastrukturę świadomie postawiliśmy na rozwój Cargo budując też drogę o odpowiednich parametrach - mówi Artur Tomasik prezes GTL.

Poniedziałkowa wizyta An-124 Rusłan była dziewiątą komercyjną operacją tego typu statku powietrznego w historii pyrzowickiego lotniska. Po raz pierwszy, jeden z największy towarowych samolotów świata, odwiedził Katowice Airport w listopadzie 1997 roku. Maksymalna masa startowa Rusłana to 405 ton, na pokład może wziąć nawet do 150 ton ładunku. Samolot ma 69 metrów długości, 73 metry rozpiętości skrzydeł i ponad 20 metrów wysokości. W latach 1982-2004 wyprodukowano 55 sztuk An-124, z tego około 20 sztuk jest ciągle wykorzystywanych do komercyjnego transportu ładunków.

Naukowcy z Politechniki Ślaskiej skonstruowali ozonator