Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest już prawie gotowe! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-01-12 16:29

To obiekt prezentujący przemysł hutnictwa żelaza i stali, który został stworzony w miejscu dawnej Elektrowni Huty Królewskiej. Co ważne sąsiaduje między innymi z kuźnią i walcownią, w których wciąż działa przemysł. Otwarcie nowej placówki kulturalnej zaplanowano na jesień.

- Prace budowlane są już za nami. Budowa trwała niecałe 2 lata i dzięki niej udało się uratować część zabytkowych obiektów na terenie Huty Kościuszko czyli dawnej Huty Królewskiej. Udało się też odrestaurować hutnicze maszyny, które będą działały. To ogromna wartość, bo nie wszędzie takie, zabytkowe maszyny można zobaczyć. To muzeum pokazuje ogromną część naszej historii i kultury, naszego dziedzictwa. W końcu to właśnie wokół tej huty wyrosło nasze miasto, które kiedyś nazywało się zresztą Królewska Huta - mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.Część zabytkowych budynków wymagały kompleksowej rewaloryzacji, inne zostały zbudowane od zera.

- Zabytkowe budynki przeszły kompleksową rewitalizację. Odrestaurowaliśmy chociażby mury, które mają ponad 120 lat. Ponadto do tych dwóch zabytkowych hal, w których będzie wystawa stała i wystawy czasowe, dobudowaliśmy kilka nowoczesnych budynków. Tutaj znajdzie się chociażby sala multimedialna czy szkoleniowa - mówi Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

Efektem tej pracy jest kompleks wraz z małą infrastrukturą, który sąsiaduje z wciąż działającym przemysłem.

- Będziemy tutaj przeżywać naszą historię. Będziemy też przeżywać historię innych, bo na wystawie będzie prawie 100 filmów, które są indywidualnymi relacjami autentycznych hutników i hutniczek. Przed nami jeszcze praca związana z wyposażeniem muzeum, utworzeniem wystawy stałej i przenosiny. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się do otwarcia, które nastąpi jeszcze w tym roku - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa

Zakończyły się prace przy budowie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie