Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Katowicach. Protest przeciwko spółkom energetycznym

2022-09-23 14:39

Przez Katowice przeszedł dzisiaj Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzież protestowała przeciwko firmom energetycznym zarabiającym na sprzedaży energii cieplnej. Protestowano pod hasłem "Wasza bierność nas zabija".

W piątek, równo o godz. 13 w Katowicach rozpoczął się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Był on jednym z protestów odbywających się w miastach w całej Polsce. Poza Katowicami protesty odbyły się w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie i Łodzi.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Katowicach. Protest przeciwko spółkom energetycznym

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wyszedł na ulice by zaprotestować przeciwko polskiej polityce klimatycznej i energetycznej. Na transparentach można było przeczytać takie hasła, jak: "Paliwa kopalne = ubóstwo energetyczne", "Ogrzejmy serca, nie klimat", "Planeta nie FIFA, za rok nie będzie taka sama" czy "Energia drożeje, emisje rosną, spółki energetyczne się bogacą". W czasie protestu podniesiono postulat dotyczący obciążenia spółek paliwowych składką solidarnościową od nadzwyczajnych zysków.

- O niebezpieczeństwach związanych z uzależnieniem od paliw kopalnych mówimy od trzech lat, czyli od początku naszej działalności, ale naukowcy ostrzegali przed nimi już w latach dziewięćdziesiątych - podkreśla Loren Kamrat, działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. - Decydenci w Polsce i na świecie byli głusi na ich argumenty i to oni są bardziej odpowiedzialni za obecny kryzys energetyczny, niż Władimir Putin. Sytuacja międzynarodowa obnażyła słabość naszego systemu, więc nawet jeżeli wojna skończy się za chwilę, na co liczymy, musimy dążyć do stabilnej, niskoemisyjnej gospodarki bez paliw kopalnych.

Protestujący przeszli od Rynku w Katowicach przez ul. 3 Maja aż pod siedzibę Tauronu, gdzie głośno wyrazili swoje postulaty i niezadowolenie z obecnej sytuacji na rynku paliw służących do ogrzewania.