Dom kultury na Osiedlu Witosa

i

Autor: UM Katowice

Mieszkańcy Osiedla Witosa w Katowicach zyskają dom kultury za blisko 22 mln zł

15 firm zgłosiło się do budowy domu kultury na Osiedlu Witosa w Katowicach, wybrano wykonawcę. Wartość inwestycji to niecałe 22 mln zł. W MDK powstanie m.in. wielofunkcyjna aula z 200 miejscami siedzącymi, sala taneczno-ruchowa, pracownia plastyczna, sala do gry na instrumentach, pracownia ceramiczna, a także system do realizacji wystaw.

Budowa domu kultury jest częścią „Umowy z mieszkańcami” prezydenta Katowic. Nowy MDK powstanie w drugiej połowie 2024 roku.

W drugiej połowie przyszłego roku mieszkańcy osiedla Witosa zyskają dom kultury. Wybraliśmy wykonawcę i możemy ruszyć z realizacją pierwszego etapu oczekiwanego przez mieszkańców projektu. Budowa domu kultury na osiedlu Witosa ma przede wszystkim zwiększyć ofertę kulturalną i rekreacyjną w tej części Katowic. By projekt w pełni odpowiadał potrzebom mieszkańców powstał po konsultacjach z nimi – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dom kultury w Katowicach za prawie 22 mln zł

Sześciu z piętnastu wykonawców, którzy złożyli oferty zmieściło się w przewidzianym na tę inwestycję budżecie, na który przeznaczonych było ponad  27 mln zł.

Po analizie ofert komisja przetargowa wybrała firmę Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o. o. Sp. Komandytowa.

Wykonawca oszacował koszt prac na niecałe 22 mln zł. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 15 miesięcy na realizację pierwszego etapu inwestycji, po tym czasie rozpoczną się czynności odbiorowe.

I etap obejmuje wybudowanie domu kultury wraz z parkingiem oraz zagospodarowaniem terenu. Później mają rozpocząć się prace w ramach drugiego etapu, dotyczącego stworzenia części parkowej. 

Koncerty, wystawy, warsztaty w MDK

W budowanym budynku ma znaleźć się miejsce na realizację szerokiej oferty kulturalnej.

Jego głównym punktem będzie wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi, scenę z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A., spółce pełniącej rolę inwestora zastępczego. 

Oprócz organizowania koncertów, występów i widowisk, przestrzeń Miejskiego Domu Kultury będzie pozwalała również na inne formy spędzania wolnego czasu: - Umożliwi to między innymi wyposażona w parkiet, lustra i nagłośnienie sala baletowa, a także pomieszczenia do realizacji różnych zajęć. Sam hol również ma pełnić specjalną funkcję. Dzięki systemom podświetlania i podwieszania będzie można organizować w nim wystawy sztuki – dodaje Jarosław Łuczyński. 

Ponadto znajdą się tu sale, w których będzie można organizować różnego rodzaju spotkania. Co ważne, będą one nie tylko związane z kulturą. MDK Witosa ma być uniwersalną przestrzenią i znajdą się w nim także pomieszczenia biurowe Rady nr 8 czy Klub Seniora.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE