Miasto z pierników w gliwickim Kolejkowie. Jest warowny zamek i ciastoludki [ZDJĘCIA]

2019-11-27 7:40

Rozświetlone tysiącami lampek i wypełnione aromatem pierników miasto to specjalna, świąteczna sceneria Kolejkowa w Gliwicach. Stuprocentowo słodka, wykonana z piernika, lukru i wszelkiej maści ciasteczek makieta zachwyca jeszcze przed oficjalnym otwarciem. A to nastąpi już we wtorek 3 grudnia. Zobaczcie zdjęcia tej niezwykłej, słodkiej makiety.

Miasto z piernika w Gliwicach. Wyjątkowa makieta w Kolejkowie

Wielka warowna twierdza, zamek książęcy, lukrowe kamieniczki i piernikowe ludziki. Tak wygląda wielka słodka makieta, która powstała w Kolejkowie w Gliwicach w Europie Centralnej. Blisko 240 kolorowych i piernikowych domków tworzy wyjątkowy świąteczny klimat.

Wielkie świąteczne ciasto zostało zrobione z ponad tony ciasta piernikowego. Do zbudowania słodkiej makiety użyto też ponad 100 kilogramów miodu i ponad 30 kilogramów przypraw korzennych. Świąteczny wypiek został udekorowany przez modelarzy, którzy użyli lukru zrobionego z 308 jaj, 150 cytryn i 36 kilogramów cukru pudru. Efektem tych słodkich prac jest miasteczko o powierzchni 80 metrów kwadratowych.

- Tworząc tę makietę chcieliśmy nawiązać do kolebki piernikarstwa, dlatego postanowiliśmy, że Miasto z Piernika otworzymy na Śląsku w Kolejkowie w Gliwicach. Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Pracy było sporo, ale efekt robi wrażenie - mówi twórca Kolejkowa Jakub Paczyński.

Słodką świąteczną makietę można podziwiać od 3 grudnia do 6 stycznia. Organizatorzy zapewniają, że w przypadku zainteresowania przedłużą czas na zwiedzanie.
Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńskiej 315) w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 19 zł – normalny i 15 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE